Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kulturalny przewodnik weekendowy [KONKURS]

Ostatni weekend lutego i jednocześnie początek marca - trzeba uczcić jakoś tę zbliżającą się wielkimi krokami wiosnę! Najlepiej zaplanować przyszłe podróże - pomoże Wam w tym festiwal Navigator. Poza tym szykuje się sporo dobrych koncertów, m.in. Julii Marcell i Mery Spolsky. Nie zapomnijcie też o wyprawie do kina i na wystawę - to już ostatni weekend z World Press Photo!

Fot. materiały prasowe
materiały prasowe

Na początek jednak Festiwal Mumio w Nowohuckim Centrum Kultury! Mija 21 lat Mumio na scenie i ekranie. Z tej okazji kabaret zaprasza na spektakl “Ktoś zapukał mi do buta”, czyli swoisty ekstrakt tego co najciekawsze w ich działalności. Twórcy zapowiadają, że wysłali zaproszenia wszystkim postaciom mumiowego uniwersum. Nie mają pewności, kto przyjdzie, spodziewają się Jeżyka, Psa, Biedronnki, Pancernników, Sokoła, Fok, piętnastu tysięcy ludzi z osiedla za przystankiem, Profesora Sasaskiego… Tak szalonego, nieprzewidywalnego i brawurowego spektaklu Mumio jeszcze nie było. Zobaczcie sami w niedzielę o godz. 20.

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na spektakl Mumio “Ktoś mi zapukał do buta”. Co trzeba zrobić, żeby wygrać? Odpowiedzcie na proste pytanie: Kto obecnie tworzy kabaret Mumio? Odpowiedź wyślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 28 lutego do godz. 12  w tytule maila wpisując MUMIO. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

W Bagateli w najbliższy weekend zobaczycie m.in. “Seks dla opornych”, czyli zabawną komedię o parze w średnim wieku poszukuje remedium na nudę wieloletniego związku. Czy weekend w modnym hotelu i tytułowy poradnik wystarczą do rozbudzenia wielkich namiętności? Przekonamy się już od czwartku do soboty o godz. 19:15 i w niedzielę o godz. 17. Z kolei na Dużej Scenie zobaczymy “Dialogi polskie”, czyli rozmowy prawdziwych Polaków z Gombrowiczem (na podstawie tekstów Witolda Gombrowicza, Henryka Rzewuskiego i Jędrzeja Kitowicza). W spektaklu przeglądają się wzajemnie trzy wieki polskiej państwowości, jeśli chodzi o mentalność, obyczaj i kulturę. W rolach głównych m.in. Urszula Grabowska i Wojciech Leonowicz. Spektakl w sobotę o godz. 19:15 i w niedzielę o godz. 16:30 i 19:15.

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na spektakle w Bagateli - czwartkowy “Seks nocy letniej” i niedzielne “Dialogi polskie” o godz. 19:15. Co trzeba zrobić, żeby wygrać? Odpowiedzcie na proste pytanie: Kto jest reżyserem “Dialogów polskich”? Odpowiedź wyślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do czwartku, 27 lutego do godz. 14  w tytule maila wpisując BAGATELA oraz tytuł spektaklu, na jaki chcecie się wybrać. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Spragnieni podróżniczych inspiracji? Wybierzcie się w weekend na Navigator Festival do NCK! Co w programie? W piątek – wieczór filmowy, w sobotę – warsztaty, spotkania z podróżnikami, festiwalowe targi! Dla najmłodszych kreatywne warsztaty – Mały Navigator. Kogo będzie można posłuchać? W sobotę o godz. 13 blogerzy z Busem przez Świat opowiedzą o podróży po najbardziej kultową drogą Ameryki - Road 66. Wcześniej, bo o godz. 11, Krzysztof Wielicki - jeden z najwybitniejszych wspinaczy w historii himalaizmu - opowie o zdobywaniu ośmiotysięczników, przyjaźniach i relacjach, wyborach, których wspinacze dokonują w każdej minucie wędrówki. Poza tym warsztaty artystyczne, bębniarskie i wodne z PAH-em. Polecamy!

To już ostatni weekend, kiedy możecie obejrzeć wystawę World Press Photo w NCK! Najlepsze fotografie prasowe nagrodzone w konkursie organizowanym przez Fundację World Press Photo zostały wybrane spośród ponad 78 tys. zdjęć nadesłanych z niemal 130 krajów świata. Grand Prix 62. edycji konkursu (a zarazem I miejsce w kategorii Spot News) zdobył amerykański fotoreporter John Moore, który zwycięski kadr uchwycił w Teksasie, podczas akcji służb granicznych 12 czerwca 2018 r. Moore sfotografował płaczącą dwulatkę podczas przeszukania jej matki, Yanelli Sanchez, imigrantki z Hondurasu, przez służby. Tydzień później administracja Donalda Trumpa zrezygnowała z kontrowersyjnego rozdzielania dzieci i rodziców na amerykańsko-meksykańskiej granicy. Wystawa czynna do niedzieli od godz. 11 do 19.

W niedzielę w Klubie Studio wystąpi Julia Marcell! Artystka zaprezentuje krakowskiej publiczności materiał z najnowszej płyty “Skull Echo”, którą promuje singiel "Moment i wieczność". Najnowszy projekt Julii to płyta i film - tematycznie połączone, ale niezależne od siebie. Na płytę składa się jedenaście utworów, które przynoszą muzyczną zmianę - elektroniczne instrumentarium o szerokim brzmieniu, duże melodie i futurystyczna produkcja, w tekstach zaś kosmos, absolut i potrzeba bliskości. Razem z muzyką przyszedł pomysł na film. Tematy podejmowane na płycie zainspirowały Julię do stworzenia scenariusza pełnometrażowej opowieści o tym samym tytule. Swój debiut fabularny rozwija wspólnie z producentką filmową Natalią Grzegorzek z Koskino. Koncert rozpocznie się o godz. 19.

Najnowszy film Hirokazu Koreedy przedpremierowo w Kinie Paradox! “Prawda” to mistrzowsko zagrana, intymna opowieść o poszukiwaniach prawdy, miłości i rodzinnego szczęścia. Fabienne (Catherine Deneuve) to wielka gwiazda kina i królowa męskich serc. Wkrótce po tym jak aktorka publikuje swoje intymne wspomnienia, jej córka Lumir (Juliette Binoche) przybywa z Nowego Jorku do Paryża z mężem (Ethan Hawke) i dzieckiem. Ponowne spotkanie matki i córki szybko zmienia się w zaciętą konfrontację. W jej trakcie miłość zderzy się z dawnymi urazami, a tajona przez lata prawda w końcu ujrzy światło dzienne. Film zobaczycie w sobotę i niedzielę o godz. 18:30.

Już w niedzielę w Zet Pe Te zagra Mery Spolsky! Jak sama mówi, jej koncerty są jednym wielkim wysiłkiem cardio, w którym tylko jeden raz można odpocząć na piosence „Szafa Meryspolsky”. W każdym mieście wyłaniają się wtedy wzruszające światełka wśród publiczności. Poza tym można potańczyć, pobawić się w grę w skojarzenia przy piosence „Bigotka” i wykrzyczeć najbardziej skryte myśli w rytm „FAKA”. To spotkanie rozgrzeszy ze złych myśli, wybawi od smutków i przekona, że „każda dziewczyna (chłopak też) ma wierzyć w siebie”. Jedna z najciekawszych młodych kobiet na polskiej scenie muzycznej! Początek o godz. 19.

W najbliższą sobotę o godz. 20 w Forcie Luneta wystąpi grupa Cheap Tobacco w wersji akustycznej. Nadzieja roku według kwartalnika „Teraz Rock”, porównywani do The Black Keys. Nie da się ich łatwo zaszufladkować, zwłaszcza, że każdy koncert to zupełnie inaczej opowiedziana historia. Ich wokalistka, Natalia Kwiatkowska, została czterokrotnie uznana najlepszą bluesową wokalistką w Polsce oraz została nominowana do wokalistki rocku Antyradia! Koncert premierowy nowej płyty odbył się w studiu im. Agnieszki Osieckiej w radiowej Trójce. Kto lubi i ceni dobre teksty, żywiołowość, energię mocnych brzmień jak i nostalgię spokojniejszych ballad - zakocha się w muzyce zespołu!

Ciekawa ekspozycja w Muzeum Inżynierii Miejskiej! “Futuronauci” to multimedialna wystawa edukacyjna, podczas której możecie eksplorować elementy pojazdu kosmicznego i poznawać kluczowe zagadnienia współczesnej inżynierii i przyszłość nauki. To doświadczenie ma też za zadanie zachęcić młodych ludzi do refleksji nad własnymi możliwościami i talentami. Stanowiska multimedialne pozwolą Wam wcielić się w rolę członka załogi statku – zadbać o wyżywienie, przeprowadzić eksperyment związany z ekosystemem, a nawet zdecydować, za pomocą jakiego napędu odbyć galaktyczną podróż. Będzie można też sprawdzić swoją wiedzę w grze dotyczącej historii łączności. Polecamy!

Na koniec propozycja od Teatru Mumerus. W najbliższy poniedziałek o godz. 19 zobaczymy w ich wykonaniu spektakl "Dziś umarł Prokofiew" w oparciu o tekst współczesnej polskiej autorki, Moniki Milewskiej. Poświęcony jest postaciom dwóch wybitnych rosyjskich kompozytorów tworzących w okresie stalinizmu – Sergiusza Prokofiewa i Dymitra Szostakowicza. Akcja spektaklu rozpoczyna się 5 marca 1953 roku, w dniu w którym zmarli Prokofiew, a także … Józef Stalin. Główny wątek stanowi poszukiwanie kwiatów na pogrzeb Prokofiewa, których oczywiście nigdzie nie można dostać, gdyż wszystkie zostały przeznaczone, rzecz jasna, na pogrzeb Stalina. Polecamy!

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na poniedziałkowy (2.03.) spektakl "Dziś umarł Prokofiew" Teatru Mumerus. Co trzeba zrobić, żeby wygrać? Odpowiedzcie na proste pytanie: Kto przygotował projekty kostiumów do spektaklu "Dziś umarł Prokofiew"? Odpowiedź wyślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 28 lutego do godz. 12  w tytule maila wpisując MUMERUS. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

pokaż metkę
Autor: NATALIA BUJAK
Osoba publikująca: Natalia Bujak
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat