Kulturalny przewodnik weekendowy! [KONKURS]

Nie macie jeszcze planów na weekend? Wychodzimy z kilkoma ciekawymi  propozycjami! TAURON Areną zawładnie niezwykły Cirque du Soleil, a Opera Rara znów przyciągnie miłośników muzycznych spektakli na najwyższym poziomie. Kina studyjne pokażą najlepsze oscarowe filmy, a Off Radio Kraków świętować będzie 5. urodziny. Na więcej szczegółów zapraszamy do naszego kulturalnego przewodnika!

Kulturalny przewodnik weekendowy! [KONKURS]
Fot. Wojciech Wandzel, wandzelphoto.com / Krakowskie Biuro Festiwalowe

Trwa festiwal Opera Rara! Jakie wydarzenia proponuje w ten weekend? W piątek i sobotę w Małopolskim Ogrodzie Sztuki o godz. 19:30 zobaczymy spektakl „Weisse Rose” Udo Zimmermanna, czyli muzyczne opracowanie historii Białej Róży, niemieckiej grupy antynazistowskiego oporu.  To utwór pozbawiony fabuły i skupiony na wewnętrznych przeżyciach dwojga protagonistów – rodzeństwa Schollów – na chwilę przed ich śmiercią. Inscenizacja prezentowana na Festiwalu Opera Rara miała swoją premierę w Theater Orchester Biel Solothurn. Z kolei w niedzielę o godz. 18:30 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego operę Rossiniego „Sigismondo”, czyli „Zygmunt”, której akcja dzieje się w otoczeniu pewnego polskiego monarchy. Każe to myśleć o Zygmuncie Starym, Zygmuncie Auguście czy Zygmuncie III Wazie jako jej głównym bohaterze. Librecista jednak, zamiast fabularyzować wątki z biografii autentycznych władców, stworzył postać fikcyjnego piastowskiego króla panującego w kraju ze stolicą w Gnieźnie. Polecamy obydwie opery i cały festiwal, który potrwa do 14 lutego.

Cirque du Soleil powraca do Krakowa na kilka występów ze wspaniałym arenowym show: CRYSTAL! Spektakl w reżyserii Shany Carroll oraz Sebastiena Soldevili opowiada historię Crystal – młodej dziewczyny, zdającej się nie pasować do otaczającego jej środowiska. Kiedy przypadkowo wpada do zamarzniętego stawu, pod jego taflą znajduje alternatywną wersję własnego życia. Oszałamiająca produkcja zabierze Was w podróż do zagadkowego, skutego lodem świata, gdzie różnorodnym technikom łyżwiarstwa towarzyszą nieprawdopodobne akrobacje w powietrzu. Spektakle w TAURON Arenie Kraków w czwartek i piątek o godz. 19, w sobotę o godz. 12, 16 i 20, a w niedzielę o godz. 13 i 17.

OFF Radio Kraków zaprasza do wspólnego świętowania 5. urodzin! W najbliższą sobotę w Forum Przestrzenie oraz w klubie 89 odbędą się koncerty, live acty, sety DJ’skie, warsztaty producenckie i dyskusje. Nie zabraknie świeżej muzyki oraz premierowych występów. W klubie 89 wystąpią ulubieńcy krakowskiej publiczności - Mr Krime Live Band. Brzmienie zespołu oscyluje wokół elektrycznego jazzu z elementami m.in. hiphopowego groove’u. W Forum Przestrzenie Hatti Vatti zagra seta DJ’skiego wypełnionego brytyjską elektroniką. Część muzyczna rozpocznie się o godz. 21, a wcześniej od 15 - warsztaty i prelekcje!

Przedpremiery w Kinie Agrafka! W najbliższą sobotę i niedzielę o godz. 18 zobaczymy tam “Małe kobietki” Grety Gerwig, czyli najnowszą adaptację książki Louisy May Alcott. To ukochana przez publiczność historia czterech sióstr March, zdeterminowanych, by żyć po swojemu.  W rolach Jo, Meg, Amy i Beth zobaczymy Saoirse Ronan, Emmę Watson, Florence Pugh oraz Elizę Scanlen. W filmie występują także: Timothee Chalamet w roli sąsiada sióstr March – Lauriego oraz Laura Dern jako Marmee i Meryl Streep jako ciotka March. Doborowa obsada, a oscarowych nominacji co nie miara. Z kolei w piątek i sobotę o godz. 20:30 przedpremierowy pokaz najnowszego filmu Xaviera Dolana pt. “Matthias i Maxime”. Najczulszy, najcieplejszy, bezwstydnie romantyczny nowy film reżysera jest historią jednego pocałunku, który wstrząsnął starą znajomością, zmącił beztroskie wody młodości i na zawsze odmienił życie tytułowych bohaterów. Ten pean na cześć przyjacielskich więzów przypomina, że prawdziwa miłość nie może się obejść bez prawdziwej przyjaźni. A czasem się od niej zaczyna.

Na pokazy z cyklu Oscarowe rozdanie zaprasza też Kino Paradox. Od piątku do niedzieli na ich ekranie będziemy mogli codziennie obejrzeć zestaw nominowanych w tym roku filmów. Idealna okazja dla tych, którzy muszą nadrobić filmowe zaległości! O godz. 16 będziemy oglądać najnowsze dzieło Pedro Almodovara pt. “Ból i blask” z nominowanym do Oscara Antonio Banderasa. O godz. 18:15 wpadajcie na seanse “Parasite”, czyli koreańskiego hitu w reżyserii Bong Joon-ho. To pełen dzikiego humoru i nieoczekiwanych zwrotów akcji thriller o ludziach, którzy nigdy nie mieli się spotkać – biednych i bogatych, tych naprawdę uprzywilejowanych i tych zepchniętych do rynsztoków. Z kolei o godz. 20:40 będzie wyświetlane “Boże ciało”, czyli polski film Jana Komasy nominowany do tegorocznych Oscarów w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Polecamy Paradox!

W niedzielę o godz. 12 zapraszamy do Teatru Starego na „Miłość w trybie awaryjnym” czyli Krakowski Salon Poezji poświęcony twórczości Ewy Lipskiej, na którym, obok poetki, jej wiersze zinterpretują także Anna Tomaszewska i Anna Dymna. Poezji towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Motion Trio. Oprawa muzyczna wydarzenia, dodatkowo przywodzi na myśl klasyczne wykonania poezji, którą pierwotnie recytowało się przy akompaniamencie. Warto tak spędzić niedzielę!

Kino Mikro zaprasza na kolejny seans z cyklu “Wystawa na ekranie”, gdzie możemy obejrzeć kolekcje najwybitniejszych artystów malarstwa z najważniejszych muzeów na całym świecie. Tym razem zobaczymy film pt. “Art beats - Gaugain na Tahiti. Raj utracony”. Paul Gauguin jest postacią budzącą wyjątkowe emocje w świecie sztuki. Buntownik, który poświęcił wygody zachodniego społeczeństwa, by szukać artystycznego spełnienia na wyspach Oceanu Spokojnego? Czy może hipokryta i degenerat, który utrwalił egzotyczne klisze społeczne i wykorzystywał swój status, by omamiać kobiety z tropikalnego „raju”? Być może odpowiedzi na te pytania usłyszymy w kinie. Początek o godz. 16.

W piątek i sobotę o godz. 18 w Teatrze Starym zobaczymy “Rodzeństwo”.  Spektakl w reżyserii Krystiana Lupy to psychologiczny majstersztyk, laboratorium ludzkich uczuć, ewoluujących w stronę obłędu. Tytułowe rodzeństwo, dwie aktorki: Ritter (Małgorzata Hajewska-Krzysztofik), Dene (Agnieszka Mandat) oraz Voss (Piotr Skiba) – pisarz-filozof, przybywający z zakładu dla obłąkanych, spotykają się podczas długiego rodzinnego obiadu, stanowiącego ostatnią próbę porozumienia się rodzeństwa ze sobą. Spektakl ten miał swoją premierę w 1996 roku, zatem prawdziwa klasyka!

Bagatela w tym tygodniu nie próżnuje i zaprasza swoje popularne spektakle. Na Dużej Scenie w sobotę i niedzielę (godz. 16:30 i 19:15 w obydwa dni) zobaczymy “Seks dla opornych”. Para w średnim wieku poszukuje remedium na nudę wieloletniego związku. Z subtelną ironią, ale i z dużą wyrozumiałością, Michele Riml opowiada o podjętej przez Alice i Henry'ego próbie przełamania małżeńskiej rutyny. Czy weekend w modnym hotelu i tytułowy poradnik wystarczą do rozbudzenia wielkich namiętności? Z kolei na Scenie na Sarego 7 w piątek i sobotę o godz. 19:15 i w niedzielę o godz. 17 zobaczymy spektakl “Tato”. Jego reżyserka, Małgorzata Bogajewska w oryginalny sposób inscenizuje dramat skomplikowanych relacji ojcowsko-synowskich. Wyborny komentarz do akcji stanowi muzyka wykonywana na żywo przez aktorów.

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na piątkowy spektakl “Tato” oraz niedzielny “Seks dla opornych” o godz. 19:15 w Bagateli. Co trzeba zrobić, żeby wygrać? Odpowiedzcie na pytanie: Na który spektakl chcesz się wybrać i dlaczego? Odpowiedź wyślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 24 stycznia do godz. 12 w tytule maila wpisując BAGATELA i tytuł spektaklu, na który chcecie się wybrać. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

W najbliższy poniedziałek, 27.01. Teatr Mumerus wystawi wersję piwniczną spektaklu „Dziś umarł Prokofiew” na podstawie dramatu Moniki Milewskiej. Spektakl poświęcony jest postaciom dwóch wybitnych rosyjskich kompozytorów tworzących w okresie stalinizmu – Sergiusza Prokofiewa i Dymitra Szostakowicza. Akcja spektaklu rozpoczyna się 5 marca 1953 roku, w dniu w którym zmarli Prokofiew, a także … Józef Stalin. Główny wątek stanowi poszukiwanie kwiatów na pogrzeb Prokofiewa, których oczywiście nigdzie nie można dostać, gdyż wszystkie zostały przeznaczone, rzecz jasna, na pogrzeb Stalina. Początek o godz. 19 na deskach Teatru Zależnego  przy ul. Kanoniczej 1.

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na poniedziałkowy (21.01.) spektakl “Dziś umarł Prokofiew” Teatru Mumerus. Co trzeba zrobić, żeby wygrać? Odpowiedzcie na pytanie: Gdzie i kiedy odbyła się premiera spektaklu? Odpowiedź wyślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 24 stycznia do godz. 14  w tytule maila wpisując MUMERUS. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Pokaż metkę
Autor: NATALIA BUJAK
Osoba publikująca: Natalia Bujak
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA