Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Przedświąteczny kulturalny rozkład jazdy [KONKURS]

Boże Narodzenie tuż tuż! Warto jednak oderwać się na chwilkę od świątecznych przygotowań i wziąć udział w jednym z wielu ciekawych kulturalnych wydarzeń! W bożonarodzeniowy klimat wprowadzą Was koncerty świąteczne w Centrum Kongresowym i Muzeum Manggha, a także wystawa szopek krakowskich. Możecie też nadrobić filmowe zaległości w Kice i Arsie. Zajrzyjcie do naszego przedświątecznego rozkładu jazdy!

Fot. materiały prasowe

To już ostatnie dni Arsu pod starym adresem, czyli na ulicy św. Tomasza. Warto zatem skorzystać z okazji i obejrzeć film w ramach zimowej edycji Sztuki za ósemkę. W tym tygodniu od piątku na ekranach kina pojawią się prawdziwe filmowe smakołyki! Zobaczycie m.in. jedną z najzabawniejszych francuskich komedii, czyli „Nietykalnych” czy świąteczne “Holiday” z Kate Winslet i Judem Law w rolach głównych. Na ekranach pozostaną w dalszym ciągu “Psy”, “Kiler” czy “Rzymskie wakacje”. Warto przypomnieć sobie takie klasyki! Szczegółowy repertuar na stronie Arsu.

Z kolei Kika postanowiła w grudniu pokazać 10 filmów, na które widzowie tego kina wybierali się najchętniej w 2018 roku. Ten weekend to powtórka najlepszych filmów polskich tego roku. W piątek zobaczymy “7 uczuć”, czyli najnowszy film Marka Koterskiego z postacią Adasia Miauczyńskiego na pierwszym planie. Sobota to seans “Kleru” Wojtka Smarzowskiego, czyli zdecydowanie najbardziej kontrowersyjnego filmu roku. A w niedzielę wybierzcie się na “Zimną wojnę” Pawła Pawlikowskiego, czyli naszą szansę oscarową w tegorocznej stawce! Wszystkie seanse o godz. 19.

Nazwany "prorokiem fortepianu" z uwagi na jego całkowite poświęcenie dla instrumentu i za przekraczanie granic tego, co można z nim zrobić - Lubomyr Melnyk wystąpi na scenie MOS w najbliższy piątek o godz. 19. Melnyk jest jednym z najwybitniejszych pianistów i kompozytorów naszych czasów. W połowie lat 70., mieszkając w Paryżu, stworzył Continuous Music - zupełnie nowy język na fortepian, wymagający niesamowitych zdolności technicznych. Muzyka ta czerpie wiele inspiracji z filozofii Wschodu czy minimal music. Do tego Melnyk jest najszybszym pianistą, jaki kiedykolwiek nagrywał! Koncert odbędzie się w ramach projektu “Something Must Break”.

W świąteczny klimat wprowadzą Was tenorzy z zespołu TREvoci! To pierwszy i jedyny zespół crossoverowy w Polsce, którego trzonem są uznani soliści operowi i musicalowi. Podczas ich koncertów można usłyszeć zarówno utwory klasyczne, jak i rozrywkowe. A podczas piątkowego koncertu w ICE wykonają najpiękniejsze kolędy i świąteczne klasyki, m.in. „Cichą noc”, „Lulajże Jezuniu”, „Ave Maria”, „White Christmas” czy „Jingle Bells”. Tenorzy są na scenie uzupełniani przez orkiestrę kameralną składającą się z 20 instrumentalistów. Pomimo swojego kameralnego składu jest świetną alternatywą dla orkiestry symfonicznej i doskonale uzupełnia występ trójki tenorów. Koncert już w piątek o godz. 19 w Centrum Kongresowym!

Bez tego nie można uznać świątecznego sezonu w Krakowie za udany. Pokonkursowa wystawa szopek krakowskich już jest do obejrzenia w Celestacie! A w tym roku wyjątkowo ją polecamy, bo szopki krakowskie wpisano na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Jak co roku zapewne obejrzymy wiele pięknych szopek, które rywalizowały w konkursie w różnych kategoriach - czyli te mniejsze i większe, wykonane zarówno starszych, jak i tych najmłodszych. Wystawę od piątku do niedzieli możecie oglądać o godz. 9 do 18.

Jak Boże Narodzenie, to muszą być jasełka! I na takie właśnie tradycyjne przedstawienie świąteczne zaprasza Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w najbliższą niedzielę o godz. 18 do Celestatu. Scenerią do “Jasełek” będzie szopka krakowska wykonana na konkurs przez Annę i Rozalię Malik. Szopka ta została zakupiona przez MHK do zbiorów, na co dzień jest prezentowana w sali edukacyjnej w Pałacu Krzysztofory. W przedstawieniu nie zabraknie granych i śpiewanych na żywo kolęd i pastorałek. Z pewnością wprowadzi Was to w świąteczny klimat!

Wyjątkowy świąteczny koncert odbędzie się już w najbliższy piątek w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej “Manggha”. Będzie to koncert kolęd i pastorałek “Dla Miasta i Świata” w wykonaniu artystów Piwnicy pod Baranami! Utwory, których posłuchamy, do słów polskich poetów napisali najlepsi polscy kompozytorzy, m.in. Jan Kanty Pawluśkiewicz, Zygmunt Konieczny czy Zbigniew Preisner. Początek koncertu o godz. 18.

W Teatrze Ludowym w ten weekend zobaczymy spektakl “Gdy przyjdzie sen”. Tragikomedia ludzkich zachowań, kryminał i tragedia miłosna w jednym. Wiejska wspólnota jest jak małe laboratorium, w którym można obserwować najbardziej pierwotne ludzkie instynkty jak pod mikroskopem. Tutaj nic się nie ukryje, wszyscy wszystkich znają, wszyscy wszystko o sobie wiedzą. Nie można mieć skrytych marzeń, ani własnego małego szczęścia. Wszystko trzeba dzielić z sąsiadami: marzenia, żądze, miłość i tragedię. Wtedy jest i straszno i śmieszno. W obsadzie m.in. Beata Schimscheiner i Wojciech Lato. Spektakl w piątek i sobotę o godz. 19 na Scenie pod Ratuszem.

Bagatela przed świętami proponuje swoje perełki w postaci najzabawniejszych spektakli! Tym razem w piątek zobaczymy „Prawdę o... zdradzie". Najlepsi aktorzy Bagateli - m.in. Magdalena Walach czy Wojciech Leonowicz - wcielają się w role namiętnych kochanków w błyskotliwej komedii. Spektakl grany będzie aż dwa razy, o 16:30 i 19:15! A w sobotę i niedzielę na scenie „Najdroższy"! Głównym bohaterem jest François Pignon, niezaradny życiowo pechowiec, stracił równocześnie pracę i żonę. Czy jeśli jest tak źle, to może być już tylko lepiej? Odpowiedź poznacie w Bagateli w obydwa weekendowe dni o godz. 16 i 19:15.

KONKURS

Możecie u nas wygrać podwójne zaproszenia na piątkowy spektakl "Prawda o...zdradzie" w Teatrze Bagatela o godz. 16:30. Aby je wygrać, odpowiedzcie na pytanie: Jaki świąteczny film lub książkę chętnie zobaczylibyście również na deskach teatru? Odpowiedź ślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 21 grudnia do godz. 12 w tytule maila wpisując BAGATELA. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

pokaż metkę
Autor: NATALIA BUJAK
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-12-18
Data aktualizacji: 2018-12-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź