Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Weekendowy kulturalny rozkład jazdy [KONKURS]

Jeśli cały luty będzie tak obfity w kulturalne wydarzenia jak jego pierwszy weekend - będziemy szczęśliwi! A jest co robić - Opera Rara już prawie na finiszu, w Kinie Kijów usłyszymy Kult w akustycznej odsłonie, Off Radio Kraków hucznie obchodzi swoje 2. urodziny, a krakowskie teatry odświeżają dawno niewidziane spektakle. Jak zwykle też na najlepsze wydarzenia możecie u nas zdobyć wejściówki. Otwierajcie kalendarze i planujcie weekend z naszym rozkładem jazdy!

Fot. materiały prasowe/Kino Kijów

Zaczynamy od największego festiwalu kulturalnego na przełomie stycznia i lutego w Krakowie, czyli Opery Rary! Jeszcze do 10 lutego możemy cieszyć się koncertami, które ucieszą ucho słuchacza wielbicieli opery i muzyki klasycznej. W niedzielę w Teatrze im. Juliusza Słowackiego usłyszymy "Arminię" George’a Friderica Handla z 1736 roku. Będzie to pierwsze polskie wykonanie tego imponującego dzieła na historycznych instrumentach. Libretto przenosi nas do antycznej Germanii, tym razem jednak, odwrotnie aniżeli w "Germanico" ... Porpory, to Arminius, wódz północnych plemion, pokonuje armię rzymską. Librecista Antonio Salvi zadbał jednak, by nie pozostawiać słuchaczy wyłącznie w bojowych nastrojach, wplatając i w tę historię wątek miłosny. Operę usłyszymy w wykonaniu grupy świetnych solistów oraz ateńskiego zespołu instrumentów historycznych Armonia Atenea pod batutą George’a Petrou. Początek niedzielnego koncertu o godz. 18:30.

KONKURS

Mamy dla Was jedno podwójne zaproszenie na sobotni spektakl "Arminia" w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w ramach festiwalu Opera Rara. Co trzeba zrobić, by je otrzymać? Odpowiedzcie na pytanie: W jakim piłkarskim hymnie został wykorzystany utwór Handla i jaki jest tytuł oryginalnej kompozycji? Odpowiedź ślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku 3 lutego do godz. 12 w tytule maila wpisując OPERA RARA. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Nie odchodzimy zbyt daleko od opery! Tym razem jednak polecamy Wam retransmisję prosto z Metropolitan Opera - tym razem zobaczymy "Miłowanie z daleka" w Kinie Kijów. Premierę przygotowuje znakomity reżyser kanadyjski Robert Lepage, który chętnie posługuje się najnowszą techniką, w tym wizualizacjami 3D. Ważnym elementem inscenizacji będą wstęgi światełek LED rozciągnięte nie tylko nad sceną, ale także nad kanałem orkiestry. Eric Owens wcieli się w postać rycerza poszukującego miłości, a Susanna Phillips w jego ukochaną, znajdująca się po drugiej stronie morza. Początek wydarzenia w niedzielę o godz. 18:45 w Kinie Kijów, polecamy!

KONKURS

Mamy dla Was dwie podwójne zaproszenie na retransmisję opery "Miłowanie z daleka" w Kinie Kijów. Co trzeba zrobić, by je otrzymać? Odpowiedzcie na pytanie: Kto skomponował tę operę i z jakiego kraju pochodzi kompozytor/-ka? Odpowiedź ślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku 3 lutego do godz. 12 w tytule maila wpisując KINO KIJÓW. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Z opery przenosimy się do teatru, a konkretnie - do KTO. Tam po dłuższej przerwie wraca w ten weekend dawno niewidziany spektakl "Błazen Pana Boga". Jest to wersja żywota świętego Franciszka pióra Daria Fo. Święty Franciszek jako patron adeptów sztuki aktorskiej – właśnie w taki sposób włoski noblista przedstawia zakonnika z Asyżu. Mimo, że akcja sztuki rozgrywa się w XII w., problemy poruszane przez Fo są aktualne do dzisiaj – skłaniają do refleksji nad sensem życia i pojmowaniem prawdy. Spektakl opowiada w oryginalny sposób o znanym świętym, służącym Panu nie tylko poprzez prace przy odbudowie zniszczonych kościołów, ale także krzewiącym słowo boże dzięki językowi teatru. Dwoje aktorów przedstawia wybrane epizody z życia świętego, wcielając się w szereg rozmaitych postaci. My jesteśmy ciekawi efektów! Spektakl zobaczycie w piątek i sobotę o godz. 19.

KONKURS

Mamy dla Was zaproszenia na obydwa weekendowe dni na spektakl "Błazen Pana Boga" Teatru KTO. Aby je otrzymać, podajcie trzy tytuły (plus rok powstania) filmów opowiadających o św. Franciszku. Odpowiedź ślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku 3 lutego do godz. 9 w tytule maila wpisując TEATR KTO oraz dzień, w którym chcecie wybrać się na spektakl (piątek czy sobota). Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Teatr Barakah przykuje naszą uwagę w ten weekend spektaklem pt. "Dali". To wydarzenie z pogranicza spektaklu i performance’u oparte na działaniach fizycznych i interakcji z widzem. Projekt powstał w ramach Sceny Eksperymentalnej Teatru Barakah. Inspiracją dla twórców jest postać Salvadora Dali, jego dorobek i życie prywatne – relacja z żoną, Galą. Istnieje analogia pomiędzy kreacją wizerunkową Dalego a zawodem aktora. Sekwencję scen spaja ze sobą hasło: „Od Dalego różni mnie tylko to, że nim nie jestem”. Szykujcie się na niespotykane artystyczne doznania! Spektakl zobaczycie w sobotę i niedzielę o godz. 19.

KONKURS

Rozdajemy zaproszenia na sobotni i niedzielny spektakl pt. "Dali" w Teatrze Barakah. Aby je otrzymać, napiszcie, jaki jest Wasz ulubiony obraz Salvadora Dali i uzasadnijcie swój wybór jednym zdaniem. Odpowiedź ślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku 3 lutego do godz. 12 w tytule maila wpisując BARAKAH oraz dzień, w którym chcecie wybrać się na spektakl (sobota lub niedziela). Najciekawsze odpowiedzi nagrodzimy. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

W Małopolskim Ogrodzie Sztuki w ten weekend teatralna premiera! "In dreams begin responsibilities" opowiada historię 21-letniego chłopaka. Opisuje on sen, w którym siedzi w nowojorskim kinie. Okazuje się, że wyświetlany właśnie film to dokument ukazujący jego rodziców na randce na Coney Island. W trakcie oglądania filmu chłopak nie może się uspokoić, a następnie traci panowanie nad sobą w momencie, kiedy jego ojciec oświadcza się jego matce. Obserwujemy ich zanim bohater przychodzi na świat – są jeszcze młodzi, niepokojąco bliscy, niewygodnie do niego podobni. Widzimy, jak marzą o miłości, która zmienia świat i jak boleśnie się rozczarowują. Po raz pierwszy macie okazję zobaczyć ten interesujący spektakl w sobotę o godz. 19. Powtórka w niedziele o tej samej porze!

Legenda polskiego rocka i zespół, na którym wychowały się tysiące Polaków. KULT wystąpi w sobotę w Kinie Kijów. Nie będzie to jednak typowy występ grupy - usłyszymy akustyczne wersje dobrze znanych utworów! Pierwszy z unikatowej serii koncertów akustycznych zespołu został zarejestrowany 22 września 2010 roku w warszawskim Och-Teatrze, przy współpracy z MTV Polska. Wiele zainteresowania wzbudziła nowa, oryginalna wersja przeboju Tadeusza Woźniaka „Zegarmistrz Światła” oraz utwór „Szantowy”. Być może usłyszymy je również tym razem, po kilkuletniej przerwie w graniu akustycznych koncertów przez grupę Kazika Staszewskiego. Koncert rozpocznie się w sobotę o godz. 19. Dla fanów KULTU to rzecz nie do przegapienia!

W kinach Mikro i Kika już od piątku rozpocznie się uczta dla miłośników mocnych wrażeń - nowy przegląd horrorów FEST MAKABRA. W programie imprezy znajduje się siedem wyjątkowych filmów uznawany za jeden z najlepszych filmów grozy ubiegłego roku, koreański „Lament”,mroczna wersja klasycznej baśni, „Klątwa Śpiącej Królewny”, naszpikowany akcją „Zombie Express”. Pierwsze seanse w ten weekend w Kice - w piątek zobaczycie fiński "Bodom", a w sobotę horror komediowy "Amerykański burger". Godziny seansów sprawdzajcie na stronie kina! Polecamy tylko ludziom o mocnych nerwach!

pokaż metkę
Autor: NATALIA WÓJS
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-02-01
Data aktualizacji: 2017-02-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź