Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Więźniowie już sprzątają Kraków

Są już pierwsze efekty porozumienia zawartego pomiędzy Zarządem Budynków Komunalnych w Krakowie a Zakładem Karnym w Krakowie – Nowa Huta. Aktualnie aresztanci zamalowali nielegalne graffiti na pięciu budynkach przychodni zdrowia.

Fot. Zarząd Budynków Komunalnych
Zarząd Budynków Komunalnych

Łącznie zamalowano 743,15 m² powierzchni elewacji budynków - na os. Na Skarpie 6, na os. Na Skarpie 27, na os. Na Skarpie 32, przy ul. Radomskiej 36, przy ul. Pachońskiego 12.

Powyższe działania są wynikiem zawartego w dniu 16 kwietnia 2014 r. przez Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie z Zakładem Karnym
w Krakowie – Nowa Huta porozumienia na nieodpłatne zatrudnienie skazanych. W najbliższych miesiącach Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie planuje dalsze zamalowywanie nielegalnego graffiti na budynkach znajdujących się w zarządzie tutejszej jednostki.

- Na terenie Gminy Miejskiej znajduje się wiele miejsc, które wymagają większej uwagi. Z pewnością skierowanie więźniów do nieodpłatnej pracy jest rzeczą dobrą – podkreśla Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

- Miasto Kraków oraz Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Krakowie chcą wspólnie zatroszczyć się o poprawę estetyki i bezpieczeństwa w mieście. Nie bez znaczenia jest fakt, że prace będą wykonywać więźniowie z krakowskich jednostek penitencjarnych. Przez to będą mogli skuteczniej i z większym pożytkiem odbywać karę pozbawienia wolności– dodaje Prezydent Krakowa.

Więźniowie w ubiegłych latach wykonywali na rzecz miasta różne prace, m.in. zajmowali się usuwaniem graffiti oraz ulotek. Obecne porozumienie zakłada też skierowanie ich do prac w obszarach, w których służby miejskie odnotowują zwiększoną liczbę wykroczeń godzących w bezpieczeństwo i porządek.

- Angażowanie skazanych do tego rodzaju działań, to z jednej strony możliwość rehabilitacji i resocjalizacji, swoiste odpracowanie przez nich swoich win, a z drugiej oczywiste korzyści społeczne w postaci wykonania konkretnej pracy – mówi płk. Krzysztof Trela. Wiele razy podkreślałem, że projekty związane z nieodpłatnym zatrudnieniem osadzonych są realną szansą na zmniejszenie szkód powodowanych przestępczością - dodaje.

Kraków, jako drugie co do wielkości miasto w Polsce,  z pewnością skorzysta na tej współpracy. Koordynacją i wspieraniem organizacji zatrudnienia skazanych w Krakowie ma się zająć Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej. Z kolei Gmina Miejska Kraków wskaże miejsca, gdzie będą zatrudniani skazani.

ZOBACZ EFEKTY WSPÓŁPRACY (PDF)

 

 

pokaż metkę
Autor: Agnieszka Nowak/Paulina Polak
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat