Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Podziel się jedzeniem w jadłodzielni!

Czy wiesz, że w Polsce rocznie marnuje się 9 milionów ton żywności? Artykuły zdatne do spożycia są często niepotrzebnie wyrzucane, podczas gdy wielu ludzi mogłoby z nich skorzystać. Teraz w prosty sposób możesz pomóc ograniczyć marnowanie jedzenia – w Krakowie rusza projekt Foodsharing Kraków, który na to pozwoli. Jak będzie działać?

– Foodsharing to inicjatywa przeciw marnowaniu żywności, która już kilka lat temu świetnie przyjęła się w Niemczech. Chociaż dzielenie się jedzeniem wydaje się bardzo naturalne, trzeba było czasu, żeby pierwsze jadłodzielnie – bo tak nazywają się miejsca dostosowane do wymogów projektu – powstały w Polsce. Pionierem w naszym kraju jest warszawski zespół, który przekazał nam całe know-how i bardzo nam pomaga – mówi Weronika Wirtel zaangażowana w projekt.

Lokalizacje Foodsharing Kraków mają być ogólnodostępne, wyraźnie oznaczone i kontrolowane. – Generalnie chodzi o wypracowanie poczucia odpowiedzialności, która zmniejszy przykry nawyk wyrzucania nadwyżkowej żywności zdatnej do spożycia. Wspólnie z naszymi partnerami chcemy udostępniać przestrzeń, w której każdy może podzielić się i poczęstować jedzeniem. Takie miejsca to wspomniane jadłodzielnie, wyposażone w specjalnie oznaczone lodówki i meble. – wyjaśnia Weronika Wirtel. Poszczególnymi miejscami mają opiekować się specjalnie przygotowani wolontariusze.

Organizatorzy akcji planują otwierać kolejne lokalizacje w popularnych punktach miasta: na uczelniach, w akademikach, przy bazarach, jak również na terenie zamkniętych osiedli. – Będziemy zachęcać sklepy, restauracje i mieszkańców miasta do dzielenia się artykułami spożywczymi, które inaczej zostałyby wyrzucone. Z zasobów jadłodzielni będzie mógł skorzystać każdy. Mogę już uchylić rąbka tajemnicy i zapowiedzieć rychłe otwarcie pierwszej krakowskiej lokalizacji w ścisłym centrum miasta. – dodaje Wirtel.

Należy jednak pamiętać, że do sukcesu akcji potrzebne są zarówno osoby, które się częstują, jak i te, które dostarczają produkty. Wciąż również brakuje sprawnego sprzętu: lodówek, regałów i szafek, jako wyposażenia jadłodzielni. W tym momencie trzon krakowskiego oddziału tworzą trzy osoby: Ania, Weronika i Łukasz, z którymi można skontaktować się mailowo: krakow@foodsharing.pl. Cały zespół Foodsharing Kraków działa na zasadach wolontariatu i chętnie odpowie na wszystkie pytania dotyczące bezpieczeństwa, przepisów, nawiązania współpracy.

Działa również fanpage na Facebooku: www.facebook.com/foodsharing.krakow, gdzie kluczowe posty oznaczane są hashtagiem: #FoodsharingKraków.

pokaż metkę
Autor: Karolina Kadzik
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-08-11
Data aktualizacji: 2016-08-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat