Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Monitoring w krakowskich szkołach to standard

Zdecydowana większość krakowskich przedszkoli i szkół samorządowych korzysta z systemu monitoringu wizyjnego. We wrześniu 2018 roku bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli strzegły 4172 kamery zamontowane w 224 budynkach zajmowanych na cele oświatowe, co oznacza, że monitoring wizyjny działa w 77% budynków samorządowych szkół i przedszkoli (wszystkich budynków jest 292). Średnio na jeden budynek przypada 19 kamer.

Fot. pixabay.com
pixabay.com

W Krakowie monitoring jest sukcesywnie rozbudowywany. Jeszcze w czerwcu 2017 roku liczba wszystkich kamer, zewnętrznych i wewnętrznych, wynosiła 3854 sztuki; we wrześniu tego roku były już 4172 kamery. Przypomnijmy, że o zamontowaniu kamer w szkole lub przedszkolu decyduje dyrektor danej placówki w porozumieniu z radą pedagogiczną, radą rodziców i samorządem uczniowskim. Monitoring funkcjonuje głównie w tych szkołach, w których ze względu na wiek uczniów występuje większe zagrożenie dla ich bezpieczeństwa. Ważnym czynnikiem jest także czas otwarcia danej placówki oraz dostępność terenów przyszkolnych dla osób postronnych. Na przykład w przedszkolach dzieci są cały czas pod stałą opieką, a teren przedszkolny jest dostępny wyłącznie dla nich.

Liczba kamer wewnętrznych wynosi 2622 sztuki, z czego 125 sztuk zainstalowanych jest w 39 budynkach przedszkoli, 1045 sztuk – w 94 budynkach szkół podstawowych i zespołów szkolno-przedszkolnych, a 1225 sztuk – w 71 budynkach szkół ponadpodstawowych. Oznacza to, że kamery wewnętrzne zamontowane są w 204 budynkach szkół i przedszkoli, co stanowi 70% ogółu obiektów (średnio 12 kamer na budynek). W budynkach pozostałych jednostek: młodzieżowych domach kultury, bursach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych zainstalowanych jest 227 kamer.

Kamer zewnętrznych jest natomiast 1550 sztuk. W 44 budynkach przedszkoli pracuje 215 kamer, w 99 budynkach szkół podstawowych i zespołów szkolno-przedszkolnych – działają 710 kamery, a w 69 budynkach szkół ponadpodstawowych – 444 kamery. Oznacza to, że kamery zewnętrzne zamontowane są na 212 budynkach szkół i przedszkoli, co stanowi 73% ogółu obiektów (średnio 7 kamer na budynek). W budynkach pozostałych jednostek: młodzieżowych domach kultury, bursach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych zainstalowanych jest 181 kamer.

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat