Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Od września 2011 roku przedszkole za darmo

Kraków zmienia zasady odpłatności za przedszkola. Za krótszy pobyt dziecka rodzice nie będą musieli płacić.

Nowe przepisy mają zostać uchwalone podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta. Wejdą w życie w styczniu przyszłego roku, ale rodzice przedszkolaków odczują te zmiany dopiero od września 2011 roku. Wówczas za pięciogodzinny pobyt dziecka w przedszkolu rodzice nie będą musieli uiszczać tzw. opłaty stałej. Będą płacić jedynie za posiłki, czyli kilka złotych dziennie. W ten sposób uda im się zaoszczędzić nawet tysiąc złotych rocznie.

Obecnie bowiem dziecko, które przebywa w przedszkolu minimum pięć godzin dziennie, ale je w tym czasie przynajmniej jeden posiłek, płaci miesięcznie 100 zł. Rodzice pozostałych dzieci płacą za przedszkole ok. 280 zł miesięcznie. Pięciogodzinnych maluchów jest w Krakowie ponad 1080. Uczą się w specjalnie dla nich stworzonych pięciogodzinnych oddziałach. Liczba takich oddziałów wzrośnie od września, w zależności od potrzeb rodziców. Tylko te dzieci zostaną zwolnione z opłat. Pozostałe maluchy, które spędzają w przedszkolu nie więcej niż 5 godzin dziennie, ale uczą się w zwykłych grupach będzie obowiązywać normalna stawka.

Kraków wyliczył, że straty miasta spowodowane zmianą uchwały sięgną 53 tys. zł miesięcznie. Miasto nie miało jednak innego wyjścia, musiało przygotować nową uchwałę. Zmiany wymusiła bowiem nowelizacja Ustawy o systemie oświaty z sierpnia tego roku. W ustawie znalazł się wyraźny zapis, że przedszkole ma zapewnić dziecku bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez gminę, ale nie krótszym niż pięć godzin dziennie. W tym czasie ma być realizowana w przedszkolach podstawa programowa wychowania przedszkolnego. Zmiany mają wejść w życie 31 sierpnia 2011 roku.

(ANKO)

pokaż metkę
Osoba publikująca: WIESŁAW SZCZUREK
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2010-11-03
Data aktualizacji: 2010-11-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź