górne tło

Sukces Wiednia: Kraków uczy się od najlepszych

Spośród 221 miast świata najlepiej żyje się w Wiedniu, donosi Dziennik Gazeta Prawna, powołując się na badania firmy konsultingowej Mercer. „Cieszymy się z sukcesu stolicy Austrii, z którą współpracujemy od lat, a wiele stosowanych w naszym mieście rozwiązań opieramy na wiedeńskich doświadczeniach" – komentuje Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Miasta, który jest jednocześnie Pełnomocnikiem ds. współpracy Krakowa i Wiednia.

Sukces Wiednia w rankingu miast świata to powód do zadowolenia także dla Krakowa. „I potwierdzenie, że współpraca ze stolicą Austrii, a więc czerpanie dobrych praktyk od najlepszych, jest dla nas bardzo korzystne” – mówi Tadeusz Trzmiel.

Przypomnijmy, że chociaż nie ma formalnej umowy o współpracy lub partnerstwie pomiędzy Krakowem i Wiedniem, oba miasta od lat łączą ożywione kontakty w wielu dziedzinach. „Opieramy się na wiedeńskich rozwiązaniach chociażby w zakresie gospodarki odpadami, transportu, komunikacji czy energetyki cieplnej. Wiele ze sprawdzonych nad Dunajem pomysłów z powodzeniem stosujemy u nas” – zaznacza Zastępca Prezydenta Miasta.

Wiedeń jest także jednym z liderów w stosowaniu inteligentnych rozwiązań jeśli chodzi o zarządzanie miastem. Dlatego przedstawiciele tego miasta byli specjalnymi gośćmi niedawnej konferencji „Inteligentne miasto Kraków – rekomendacje dla Polski”, zorganizowanej przez Krakowski Park Technologiczny.