górne tło

Nowy mural uczci Cichociemnych

W rejonie Dworca Głównego przy ulicy Wita Stwosza powstał nowy mural ku czci legendarnych Cichociemnych i generała Emila Fieldorfa „Nila". Przez trzy dni malowali go harcerze z Hufca Wędrowników Kraków Małopolskiej Chorągwi Harcerzy ZHR.

Autorką patriotycznego muralu w centrum Krakowa jest Anna Brzozowska, była harcerka i absolwentka ASP. Dzieło składa się z dwóch części i przedstawia spadochroniarza Cichociemnych oraz orła z laurami i błyskawicą, która symbolizuje jednostkę GROM, a także portret gen. Emila Fieldorfa „Nila".

Inicjatywa stworzenia muralu zrodziła się już ponad rok temu. Harcerze Hufca Wędrowników Kraków chcieli w ten sposób zwrócić uwagę, że kilkaset metrów dalej jest siedziba Muzeum Armii Krajowej. Wędrownicy i Wędrowniczki chcieli także tą akcją uczcić setną rocznicę urodzin jednego z ostatnich żyjących cichociemnych - gen. Stefana Bałuka „Starba", absolwenta liceum OO. Pijarów w Krakowie, który w 1933 roku zdawał u nich maturę. Przedsięwzięcie dostało pozytywną opinię głównego plastyka miasta i przez trzy dni stworzono dzieło, którego uroczyste odsłonięcie odbyło się w środę (15 stycznia).