górne tło

Święto Miasta 2011

Koncerty, spektakl światła i dźwięku na murach Wawelu, Wielka Parada Smoków i niepowtarzalna okazja zobaczenia magistrackich zakamarków – to wszystko czeka na mieszkańców Krakowa i turystów, którzy na początku czerwca wezmą udział w wyjątkowym wydarzeniu jakim będzie Święto Miasta. Ostatniego dnia (5 czerwca) od godz. 19:40 do 20:00 podziwiać będzie można pokaz skoczków sekcji spadochronowej WKS Wawel. Wieczór zakończy o godz. 21:00 koncert Renaty Przemyk THE BEST OF

„Już dziś zapraszam wszystkich Państwa do udziału w imprezie, która tak naprawdę jest świętem nas wszystkich, świętem miasta, w którym mieszkamy, pracujemy, uczymy się i spędzamy wolny czas. Zapewniam, że w ciągu tych kilku dni każdy z Państwa będzie mógł wybrać z programu święta coś specjalnie dla siebie” – mówi Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Pierwszym wydarzeniem w ramach Święta Miasta był  Wawel – iluminacje, projekt który można było  podziwiać 3 czerwca (piątek) o godz. 22:00 na placu o. Adama Studzińskiego (u wylotu ul. Grodzkiej pod Wawelem). Projekt oparty był na sztuce światła i nowych mediów. Został przygotowany we współpracy z niemieckimi miastami partnerskimi Krakowa: Frankfurtem nad Menem, Lipskiem i Norymbergą.

Fasada Zamku Królewskiego na Wawelu posłużyła za ekran projekcyjny dla artystycznych (wizualnych i muzycznych) prezentacji miast partnerskich. Artyści zaproszeni do udziału w projekcie reprezentowali różne obszary współczesnej sztuki i korzystali z różnych środków przekazu. Martina Wolf tworzy instalacje wideo, Axel Gercke jest malarzem, Marek Brandt wykorzystuje w swoich pracach projekcje świetlne, a Michał Płócienniak i Damian Bogusiak są artystami mappingu. Każdej projekcji towarzyszyły kompozycje muzyczne lub instalacje dźwiękowe. Iluminacja jest częścią ogólnopolskiego projektu realizowanego w ramach polsko-niemieckiego festiwalu nowoczesnego sąsiedztwa „Sąsiedzi 2.0” organizowanego przez Ambasadę Niemiec w Warszawie i Goethe-Institut (www.sasiedzi20.com). Dodatkowe informacje www.dom-norymberski.com, www.krakow.pl/otwarty_na_swiat.

Równiez w piątek (3 czerwca, piątek) o godz. 17:30 na Błoniach rozpoczął się Burn Selector Festival. Na scenie pojawią się m.in. La Roux, Crystal Castles, Klaxons, Fenech-Soler i wielu innych znakomitych muzyków. Festiwal zakończy się w sobotę (4 czerwca), jego organizatorem jest Alter Art, a współorganizatorem Krakowskie Biuro Festiwalowe. Dodatkowe informacje: www.selectorfestival.pl.

Kolejny dzień Święta Miasta – 4 czerwca (sobota) - upłynie pod znakiem smoków i muzyki. Od godz. 10:00 do 21:30 na Bulwarach przy Smoczej Jamie trwać będzie Smoczy Piknik Rodzinny organizowany w ramach XI Wielkiej PGNiG Parady Smoków. Od godz. 12:00 będzie można podziwiać Wielką Paradę Smoków, Rycerzy i Dam Dworu, która wmaszeruje na Rynek Główny. W paradzie weźmie udział ponad tysiąc dzieci z całego kraju. To właśnie one animują zaprojektowane przez siebie i własnoręcznie wykonane czterometrowe i większe smoki. Wszystkie smoki stają w szranki o tytuł tego najpiękniejszego i najbardziej pomysłowego.

To oczywiście nie koniec smoczych atrakcji o godz. 22:00 w zakolu Wisły pod Wawelem odbędzie się Widowisko Plenerowe na Wiśle. A w niedzielę (5 czerwca) po raz kolejny będzie można wziąć udział w Smoczym Pikniku Rodzinnym, który potrwa od godz. 10;00 do 19:00. Dodatkowe informacje: www.paradasmokow.pl i www.groteska.pl.

A co poza smokami będzie można zobaczyć 4 czerwca (sobota)? O godz. 12:00 na Rynku Głównym krakowianie będą mogli wziąć udział w intronizacji Króla Kurkowego. Z kolei o godz. 19:00, także na Rynku Głównym, odbędzie się koncert, podczas którego wystąpią: TEN ON TONS (Müllpercusion & More), KICK LA LUNA (Ethno Funk & Bossa Soul) oraz KROKE, Maja Sikorowska i Andrzej Sikorowski.

5 czerwca (niedziela) o godz. 10:30 rozpocznie się Dzień Otwarty Magistratu, któremu towarzyszą hasła: Kraków na sportowo oraz 20–lecie Dzielnic Miasta Krakowa. W inauguracji 11. edycji Dnia Otwartego Magistratu udział weźmie Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Krakowa i Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider.

Wydarzenia organizowane w ramach Dnia odbywać się będą budynku Magistratu przy pl. Wszystkich Świętych 3-4 oraz na stadionie WKS Wawel (ul. Podchorążych 3). Na krakowian czekać będą prezentacje, pokazy sportowe, występy artystyczne i pokazy dla najmłodszych. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zwiedzania niedostępnych na co dzień zabytkowych wnętrz, łącznie z gabinetami Prezydenta Miasta Krakowa oraz Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa.

Także 5 czerwca (niedziela) o godz. 11:00 w Bazylice o.o. Franciszkanów odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji krakowian, a przedstawiciele samorządu Krakowa złożą kwiaty w kaplicy błogosławionej Salomei, przy trumnie Księcia Bolesława V Wstydliwego.

Święto Miasta zakończy Orlando Furioso – opera Antonio Vivaldiego, którą będzie można obejrzeć o godz. 20:00, w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. To kolejna odsłona cyklu Opera Rara. Na scenie wystąpią: Delphine Galou, Marina de Liso, David DQ Lee, Kristina Hammarström, Romina Basso, Veronica Cangemi, Christian Senn oraz Ensemble Matheus, którą pokieruje Jean-Christophe Spinosi. Będzie to polskie prawykonanie dzieła Vivaldiego. Szczegóły: www.operarara.pl.

Od godz. 19:40 do 20:00 podziwiać będzie można pokaz skoczków sekcji spadochronowej WKS Wawel. Wieczór zakończy o godz. 21:00 koncert Renaty Przemyk THE BEST OF.

(KF).