górne tło

Współpraca Polska-Niemcy z perspektywy akademickiej

„20 lat polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie z punktu widzenia współpracy akademickiej – dorobek i perspektywy" to temat krakowskiego zjazdu stypendystów Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD). Spotkanie zorganizowane jest  w ramach ogólnopolskiego kulturalnego festiwalu Sąsiedzi 2.0, przy wsparciu Konsulatu Generalnego Niemiec w Krakowie oraz Urzędu Miasta Krakowa.

Byli stypendyści Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD) spotkają się w Krakowie w dniach 20 – 22 maja. Uroczyste otwarcie zjazdu będzie miało miejsce w piątek, 20 maja o godzinie 18.30 w pałacu Larischa Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Bracka 12.

Tegoroczny zjazd wpisuje się w obchody 20-lecia polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie. Wydarzenie, organizowane w ramach ogólnopolskiego festiwalu Sąsiedzi 2.0, będzie okazją do podsumowania współpracy w ostatnich dwudziestu latach. Byli stypendyści, a także liczni przedstawiciele świata polityki, gospodarki i administracji z Polski i Niemiec zastanowią się także nad perspektywami dalszej współpracy w ramach jednoczącej się Europy, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy akademickiej.

Udział w Krakowskiem zjeździe DAAD potwierdzili między innymi Cornelia Pieper, minister Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RFN, dr Marek Prawda, ambasador RP w Niemczech oraz dr Dorothea Rüland, sekretarz generalna DAAD.

Szczegółowych informacji na temat wydarzenia udziela Katarzyna Kosylak z Przedstawicielstwa DAAD w Warszawie, tel. 22-6174847, 22-6161308, Fax 22-6161296, e-mail: katarzyna.kosylak@daad.pl.

Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD) jest organizacją niemieckich szkół wyższych. Głównym zadaniem DAAD jest wspieranie współpracy akademickiej z uczelniami zagranicznym przede wszystkim przez wymianę studentów i naukowców. DAAD przyznaje stypendia zarówno Niemcom, jak i cudzoziemcom na realizacje pobytów studyjnych i badawczych.

Polska jest jednym z najważniejszych partnerów DAAD. Pierwsza stypendystka z naszego kraju została zaproszona do Niemiec w roku 1958. Do roku 2011 DAAD przyznała różnego rodzaju stypendia około 70 tys. Polaków oraz około 30 tys. Niemców. Przypomnijmy, że stypendystami Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej byli miedzy innymi Ryszard Kapuściński, Władysław Bartoszewski, Krzysztof Penderecki, Adam Zagajewski i Olga Tokarczuk. (M)