górne tło

Kraków Miasto Mistrzów Sportu i Nauki

Obok znanych sportowców – Agnieszki i Urszuli Radwańskich oraz  Michała Kościuszko - ambasadorami Krakowa będą  utalentowani młodzi naukowcy specjalizujący się w naukach ścisłych. Do współpracy przy „łowieniu talentów” w nowej odsłonie projektu „Kraków Miasto Mistrzów” Prezydent Jacek Majchrowski zaprosił gen. Mirosława Hermaszewskiego – jedynego Polaka, który poleciał w kosmos.

Polska ma imponujące tradycje związane z naukami ścisłymi, które dzięki Uniwersytetom i uczelniom technicznym są bardzo intensywnie kontynuowane w Krakowie.  Miasto będzie wspierać  młodych naukowców, którzy właśnie w Krakowie chcą pracować nad swoimi osiągnięciami i aktywnie przyczyniać się do rozwoju nauki i nowych technologii.

Do współpracy przy projekcie Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaprosił generała Mirosława Hermaszewskiego. Polski kosmonauta odebrał z rąk Prezydenta Miasta Krakowa oficjalne zaproszenie do włączenia się w prace Kapituły. Wspólnie z innymi naukowcami gen. Hermaszewski będzie poszukiwał młodych talentów naukowych, specjalistów i osób zajmujących się nowymi technologiami.

Warto wspomnieć, że w związku z 50. rocznicą lotu w kosmos Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie zorganizował konferencję naukową pod hasłem ”Wielki jubileusz wielkiego lotu”. Wśród zaproszonych gości są znakomici kosmonauci - wspomniany gen. Mirosław Hermaszewski oraz Musa Manarow - Rosjanin, który pobił rekord spędzając w kosmosie 541 dni.

Przypomnijmy, że u podstaw projektu Kraków Miasto Mistrzów leży przekonanie, że największym i najcenniejszym kapitałem Krakowa są ludzie. Projekt polega na zapraszaniu do partnerskiej współpracy krakowian osiągających najwyższe światowe sukcesy. Pierwsza edycja projektu miała charakter sportowy. W gronie ambasadorów promujących Miasto znaleźli się: kierowca rajdowy, Wicemistrz Świata JWRC Michał Kościuszko oraz polskie tenisistki Agnieszka i Urszula  Radwańskie.

Prezydent Jacek Majchrowski prowadzi rozmowy z kolejnymi krakowianami osiągającymi sukcesy. Wkrótce nasze miasto będzie miało nowych utalentowanych ambasadorów w świecie.(KS)