górne tło

Architekt krajobrazu wchodzi do gry

Informacja Prezydenta Miasta Krakowa na temat nowoutworzonego stanowiska i kompetencji Miejskiego Architekta Krajobrazu była tematem Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska.

Ewa Olszowska-Dej, Dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska przedstawiła obejmującą to stanowisko Katarzynę Rajss-Kałużną, która omówiła swoje kompetencje, doświadczenia i plany.
– Moje zadania wynikają wprost z programu ochrony środowiska i przepisów centralnych – mówiła Katarzyna Rajss-Kałużny. Jednym z moich pierwszych celów będzie stworzenie jednolitej, elektronicznej bazy danych obejmującej wszystkie tereny zielone, która będzie służyć użytkownikom systemu informacji przestrzennej. Tereny zielone to ważny element struktury miasta. Dotyczy to nie tylko zieleni urządzonej, ale i tej dzikiej, która spełnia ważne funkcje ekologiczne. Zieleń to nie tylko estetyka czy rekreacja, to również czyszczenie powietrza, ochrona przed hałasem oraz element ważny z punktu widzenia promocji Krakowa jako marki – mówiła Miejska Architekt Krajobrazu.

Radni zadali jej szereg pytań. Włodzimierza Pietrusa interesował stosunek do Rodzinnych Ogrodów Działkowych. – Choć służą one tylko pewnej grupie mieszkańców, bo zwykle są zamknięte na ludzi z zewnątrz, to ich ekologiczna funkcja jest bardzo ważna – mówiła Katarzyna Rajss-Kałużny. Wątek współpracy z dzielnicami poruszył Adam Migdał.  Radni pytali także m.in. o ochronę widoku i kwestie opieki nad małą architekturą