górne tło

STOP dewastacji murów

Miasto i prywatni przedsiębiorcy razem przeciwko dewastacji murów. Rozpoczął się pilotażowy program walki z nielegalnym szpeceniem murów we współpracy z prywatnymi przedsiębiorcami. 4 października, podczas inauguracji programu, Firma Kampet zaprezentowała wykonanie powłoki antygraffiti na elewacji budynku przy ul. Borkowskiej 27.

Celem pomysłodawców projektu jest to, by wizerunek miasta stał się wspólną troską zarówno władz miasta, jak i zarządców kamienic czy przedsiębiorców. Program polega na tym, że miejski budynek zostanie zabezpieczony specjalną powłoką, dzięki czemu likwidacja szpecącego napisu będzie szybka i łatwa.

Projekt zakłada zabezpieczenie powierzchni elewacji budynku przy ul. Borkowskiej 27, stanowiącego własność Gminy Miejskiej Kraków oraz usuwanie nielegalnego graffiti przez okres 6 miesięcy. Informacja o działaniach podejmowanych przez przedsiębiorcę znajdzie się na miejskiej stronie internetowej www.krakow.pl oraz stronie Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie www.zbk.krakow.pl.

Miasto i prywatni przedsiębiorcy zawarli porozumienie w zakresie usuwania nielegalnych napisów na miejskim budynku. Sygnatariuszami porozumienia są: Gmina Miejska Kraków oraz Panowie Kamil Jęczmionka i Piotr Markiewicz – współwłaściciele Kampet s.c.

W myśl porozumienia, firma Kampet s.c. zobowiązała się do zabezpieczenia powierzchni elewacji przez nałożenie specjalistycznej powłoki antygraffiti, usuwanie graffiti w ciągu 7 dni po uzyskaniu informacji o powstaniu nielegalnego napisu oraz uzupełnianiu zużytych powłok antygraffiti. Prace będą wykonywane przez partnera przez cały okres obowiązywania porozumienia, przy użyciu jego własnych środków.

W okresie od stycznia do czerwca 2013 r. ZBK usunęło 22 nielegalnych graffiti z budynków w swoim zasobie, przeznaczając na ten cel 15 013 21 zł. Straż Miejska nakłania zarządców i właścicieli do usuwania graffiti. I tak w ub. roku na 2 tys. powstałych graffiti Straż Miejska doprowadziła do usunięcia około 1000 napisów.

W ostatniej sondzie na www.krakow.pl  spytaliśmy internautów jaki jest – ich zdaniem - najskuteczniejszy sposób na walkę z nielegalnymi, często wulgarnymi i obraźliwymi napisami w przestrzeni publicznej? Najwięcej osób - 56,67 proc., zagłosowało, że należy je zastąpić prawdziwymi formami street artu. Trochę mniej, bo 40 proc. internautów, którzy wzięli udział w głosowaniu, opowiedziało się za zamalowywaniem oszpeconych murów , a tylko 3,33 proc. uznało, że można umieszczać na nich reklamy.

Firma Kampet s.c. jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą działającą w segmencie antygraffiti oraz specjalistycznego czyszczenia infrastruktury. Celem działalności jest zapewnienie czystości i estetycznego wyglądu obiektów, które na wskutek aktów wandalizmu zostały oszpecone graffiti, bądź też uległy naturalnej degradacji z racji czasu, eksploatacji, czy miejskich zanieczyszczeń. Firma używa najnowocześniejszego sprzętu, nie potrzebuje zewnętrznych mediów jak woda, prąd. Oferuje pogotowie antygraffiti – reakcja na zdarzenie do 24h. Aby zapewnić krótką realizację i wysoką jakość usług używa technologii, które pozwalają na pracę w każdych warunkach atmosferycznych – również przy ujemnych temperaturach. W swojej ofercie posiada również stały monitoring obiektów – dzięki regularnym obchodom po monitorowanych obiektach, może szybko reagować na akty wandalizmu minimalizując tym samym koszty usunięcia graffiti.