górne tło

Kraków paktuje dla kultury

Kraków przyłączył się do inicjatywy ruchu Obywatele Kultury i przystąpił do Paktu dla kultury. Dokument w tej sprawie podpisał w środę (2 lutego) Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

„Zdajemy sobie sprawę z tego że należy zmienić podejście do kultury i wszystkiego co jest z nią związane, dlatego podpisujemy się pod „Paktem dla kultury”, aktywnie angażując się w proces zmian legislacyjnych oraz zwiększenie nakładów państwa na kulturę” – powiedział dziś (2 lutego, środa) Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. „Ta inicjatywa jest niezwykle ważna nie tylko dla Krakowa, ale dla całej Polski, dla rządu, samorządów i organizacji pozarządowych” – dodał.

Prezydent przekazał dokument na ręce prof. Jerzego Hausnera jednego z inicjatorów paktu oraz lidera ruchu.

„Cieszę się z poparcia jakie wyraził prezydent Krakowa. dzięki niemu i poparciu innych miast możemy pokazać, że to nie jest inicjatywa wąskiego grona ludzi – powiedział prof. Jerzy Hausner. „Wsparcie samorządów, organizacji pozarządowych, a także pojedynczych osób dowodzi tego, że nasze działania na rzecz kultury mają sens, że nie są doraźne. Ważne jest to, że chcemy dyskutować, wspólnie wprowadzać zmiany, które będą miały pozytywne skutki dla kultury, a przez to dla całego kraju, który bez kultury nie może się rozwijać” – wyjaśnił. Profesor Hausner dodał także, że ma nadzieję, że pakt z rządem uda się podpisać w pierwszej połowie tego roku.

Ruch Obywatele Kultury zawiązał się w Krakowie podczas Kongresu Kultury w 2009 roku. Jego członkowie chcą przyczynić się do tego, aby podjęte w trakcie debat kongresowych wnioski, postulaty i deklaracje, dotyczące m. in. zwiększenia środków na kulturę w budżecie państwa, zostały zrealizowane.

Zawarte w projekcie paktu propozycje zmian w systemie finansowania i organizowania kultury w Polsce mają przyczynić się zarówno do zwiększenia wielkości nakładów na kulturę (1% budżetu państwa a nie jak dotychczas ok. 0,5%, zróżnicowanie źródeł finansowania kultury, m. in. wprowadzenie podatku od przemysłów kultury, z którego fundusz zasilałby kulturę, oraz 1% odpisu z podatku CIT), zwiększenia kreatywności obywateli, jak też do świadomego uczestnictwa w kulturze, m. in. poprzez podniesienie jakości procesów edukacji kulturowej oraz powszechną dostępność nowoczesnych instytucji kultury (mediateki, wielofunkcyjne ośrodki kultury). Pakt poparł już Wrocław i Gdynia, Kraków jest trzeci, wkrótce deklaracje mają złoży także Poznań i Katowice.

Inicjatorzy paktu podkreślają, że obecne większość zadań z zakresu kultury zrzucona jest na samorządy. Chodzi o to, aby Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dysponując znacznie większymi środkami, w oparciu o przemyślane kryteria mecenatu państwa, mogło skutecznie wspierać samorządy oraz środowiska twórcze w realizacji wielu wartościowych projektów kulturalnych.

Treść obywatelskiego projektu umowy społecznej, dotyczącej reformy polskiej kultury, była konsultowana w wielu miastach. W Krakowie akcję koordynowało Krakowskie Biuro Festiwalowe, propagując inicjatywę poprzez plakaty, ulotki, zbieranie podpisów na imprezach organizowanych przez KBF. Akcja na rzecz Paktu była także prowadzona m.in. podczas Krakowskiej Nocy Muzeów. Obecnie konsultacje są prowadzone za pośrednictwem stron internetowych i potrwają do marca br. Dodatkowe informacje są dostępne na stronie www.obywatelekultury.pl.(KF)

KULTURA [PDF]

PAKT DLA KULTURY [PDF]