górne tło

Losy parku i regulamin czystości

Radni zasiadający w Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska zostali zapoznani z oceną egzekwowania „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Kraków" sformułowaną przez Straż Miejską. Jej funkcjonariusze są upoważnieni przez Prezydenta Miasta Krakowa do prowadzenia kontroli przestrzegania regulaminu.

- Od czerwca ubiegłego roku zarejestrowaliśmy 1608 wykroczeń - mówił Radosław Gądek, zastępca Komendanta Straży Miejskiej ds. prewencji – głównie są to sprawy związane z odpadami, szczelnością szamb, zaniechaniem deratyzacji, nie usuwaniem śniegu. Od zawsze najwięcej kłopotów sprawiają nieczystości płynne.

Radni zadali szereg pytań i poruszyli wiele wątków związanych z czystością. – Mam sygnały od mieszkańców, że po zimie nie oczyszczono ścieżek rowerowych. Chciałbym zapytać czy sprzątanie po akcji zima należy do obowiązków firm utrzymujących czystość? – pytał Włodzimierz Pietrus. Grzegorz Stawowy, przewodniczący komisji zwrócił uwagę na tereny Natury 2000 i wynikający z przepisów obowiązek ich koszenia dwa razy do roku. Zdarza się, że ich właściciele tego nie robią, co jeśli teren zarośnie i straci swoje ekologiczne walory może grozić konsekwencjami finansowymi. Z kolei Stanisław Rachwał interweniował w sprawie czystości na Rynku Głównym, bo zauważył znaczne zanieczyszczenie kostki brukowej od strony ul. Szewskiej. Otrzymał zapewnienie, że okolice Rynku objęte są „stałym utrzymaniem", co oznacza ich codzienne czyszczenie.

W drugiej części posiedzenia pozytywnie zaopiniowano plany zagospodarowania przestrzennego dla obszarów „Park Aleksandry - Północ" i "Park Aleksandry - Południe". W tej sprawie zabierali głos także przedstawiciele Rady Dzielnicy XII Bieżanów – Prokocim i mieszkańcy okolic parku zaniepokojeni staraniami inwestorów o zabudowę części jego terenów.