Po ośmiu latach rządów Prezydenta Jacka Majchrowskiego Kraków oceniany jest jako jedno z najlepiej zarządzanych europejskich miast. Czas na dalszą poprawę jakości. Nowością w przedstawionej w środę (15 grudnia) przez Prezydenta Miasta Krakowa strukturze Urzędu Miasta będzie m.in. utworzenie Centrum Obsługi Inwestora, który podobnie jak pierwszy w kraju Punkt Obsługi Przedsiębiorcy zintegruje w jednym miejscu kompleksową obsługę inwestorów.
„Analizując ostatnie lata pracy urzędu można się przekonać czy funkcjonuje prawidłowo, czy coś w jego strukturze należy zmienić. Wiemy co się sprawdziło, a co nie i na co należy położyć większy nacisk dlatego wprowadzamy pewne zmiany” – mówił na briefingu w środę (15 grudnia) Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.
Zasadnicza zmiana dotyczy wprowadzenia zarządzania sektorowego i uporządkowanie kompetencyjne pionów podległych zastępcom Prezydenta. Zostali nimi Tadeusz Trzmiel, Elżbieta Lęcznarowicz, Elżbieta Koterba i Magdalena Sroka.
Elżbieta Koterba będzie odpowiadać za rozwój miasta Krakowa - przede wszystkim scalenie i uporządkowanie wszystkich działań i informacji niezbędnych dla inwestorów zagranicznych i obejmujących takie strategiczne sektory jak: planowanie przestrzenne, urbanistyka, architektura i obsługa inwestorów.
Z kolei w pionie Tadeusza Trzmiela znalazło się zarządzanie inwestycjami i infrastrukturą miasta. Podlegać będą mu m.in. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, Wydział Gospodarki Komunalnej i Wydział Inwestycji.
Magdalena Sroka będzie odpowiedzialna za uporządkowanie i poprawienie jakości zarządzania sektorem kultury, promocji, turystyki i sportu. Nowością będzie utworzenie zintegrowanego Wydziału Informacji i Promocji Miasta, który w swojej strukturze będzie miał Biuro Marketingu Turystycznego Miasta, Biuro Promocji i Koordynacji Działań Promocyjnych Miasta oraz Biuro Informacji (biuro prasowe, dział wydawniczy, media elektroniczne, PR). Wydział Informacji i Promocji Miasta powstanie z połączenia i przekształcenia dotychczas istniejących wydziałów i referatów.
Elżbieta Lęcznarowicz będzie odpowiadała za sprawy społeczne i edukację. To strategiczny obszar zaspokajania najbardziej podstawowych potrzeb mieszkańców Krakowa. Oprócz zadań obligatoryjnych zadaniem jej pionu będzie również wykorzystywanie pozyskiwanych środków europejskich oraz obsługi programów społecznych tworzonych i zarządzanych we współpracy z organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami.
Zmiany w strukturze obejmą również Kancelarię Prezydenta Miasta Krakowa – w jej struktury włączone zostanie Biuro Współpracy Zagranicznej. Podzielony zostanie Wydział Sportu i Inicjatyw Społecznych na Wydział Sportu oraz Wydział Spraw Społecznych.
W wyniku zmian w strukturze urzędu nie wzrośnie ogólna liczba wydziałów oraz liczba urzedników. Ostateczny schemat organizacji urzędu oraz nazwiska podamy w ciągu najbliższych tygodni. (KF)