górne tło

Przyznano Nagrodę im. Wyspiańskiego

Twórcy spektaklu "Za chwilę. Cztery sposoby na życie i jeden na śmierć" zostali laureatami drugiej edycji Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Nagrodę wręczono w nocy z soboty na niedzielę podczas VII Nocy Teatrów.

Nagrodę wręczono po spektaklu, który rozpoczął się wczoraj ( 15 czerwca, sobota o godz. 23.00) na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki.

Laureatami Nagrody zostały aktorki: Bożena Adamek, Dominika Bednarczyk, Dorota Godzic, Marta Konarska i Anna Tomaszewska, oraz twórcy: Iwona Kempa - adaptacja, reżyseria i scenografia; Anna Sekuła - scenografia i kostiumy; Bartosz Chajdecki i Dawid Rudnicki - muzyka.

Reżyser Iwona Kempa wyraziła nadzieję, że spektakl przeniesiony w styczniu do Małopolskiego Ogrodu Sztuki sprawi, że stanie się on ważnym teatralnym punktem Krakowa.

Nagroda teatralna im. Stanisława Wyspiańskiego przyznawana jest przez Prezydenta Miasta Krakowa za szczególne osiągnięcia lub wydarzenia w dziedzinie teatru w minionym roku kalendarzowym, których miejscem powstania i zasadniczej prezentacji było miasto Kraków.

Zgodnie z regulaminem, wysokość nagrody wynosi 30 tys. zł. Laureatem I edycji konkursu w roku 2012 był aktor Radosław Krzyżowski.

Podczas odbywającej się w nocy z soboty na niedzielę VII Nocy Teatrów publiczności zaprezentowało się 10 krakowskich teatrów oraz ponad 30 nieinstytucjonalnych teatrów i grup teatralnych.

Publiczność miała okazję zobaczenia nie tylko spektakli z bieżącego repertuaru krakowskich teatrów, ale także zwiedzanie zaplecza Teatru Im. J. Słowackiego, Narodowego Starego Teatru i Teatru Groteska. Były też widowiska plenerowe - zarówno recitale na wolnym powietrzu, jak i pokazy tańca, happeningi i występy klownów. W programie znalazła się także inauguracja XIV sezonu Sceny Przy Pompie i Nocny Salon Poezji, występy kabaretu Loch Camelot i Baletu Dworskiego "Cracovia Danza".