górne tło

Bilety u kierowcy bez dopłaty

Od 23 listopada (wtorek) weszły w życie nowe przepisy dotyczące sprzedaży biletów przez motorniczych i kierowców w pojazdach komunikacji miejskiej w Krakowie. Oznacza to, że w autobusie i tramwaju bilety kupimy bez dopłaty.

Do tej pory za bilet kupiony u prowadzącego pojazd trzeba było dopłacić od 50 gr (normalny) do 25 gr (ulgowy). Teraz, zgodnie z zaleceniami Rzecznika Praw Obywatelskich, dodatkowe opłaty zostaną zniesione i bilety będą kosztować pasażerów tyle samo co w kiosku czy automacie biletowym. „Pamiętajmy jednak, że zakup biletu u prowadzącego powinien być traktowany przez pasażerów jako ostateczność. Bowiem każda taka transakcja opóźnia odjazd pojazdu z przystanku” – mówi Joanna Niedziałkowska, dyrektor ZIKIT.

Wraz z ta zmianą, ograniczony został wachlarz biletów dostępnych u prowadzącego pojazd. Od 23 listopada będzie on dysponował tylko biletami jednorazowymi (zarówno normalnymi jak i ulgowymi).

Przypomnijmy, że na podpis Wojewody Małopolskiego czekają też inne zaproponowane przez Prezydenta Krakowa, a uchwalone przez radnych miejskich korzystne dla pasażerów zmiany w taryfie biletowej. Chodzi o wprowadzenie darmowych przejazdów komunikacją miejską dla wszystkich, którzy wybierają się do opery, teatru, bądź filharmonii. W takim wypadku, w dniu przedstawienia na dwie godziny przed i pięć godzin po rozpoczęciu się wydarzenia kulturalnego, przejazd będzie bezpłatny. Jedynym warunkiem będzie posiadanie przez pasażera ważnego biletu wstępu do w/w instytucji.

Kolejna propozycją to zmiana dotycząca przejazdów autobusami nocnymi. Obowiązywać mają w nich bilety czasowe np. kwadransowe, godzinne. (M).