górne tło

Można jeszcze bezpłatnie zaszczepić dzieci

500 szczepień przeciwko meningokokom i 60 przeciw pneumokokom pozostało jeszcze w puli bezpłatnych szczepień dla dzieci. Szczepienia finansuje urząd miasta.

Bezpłatne szczepienia realizowane są w ramach prowadzonego przez miasto od 2007 roku programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych i meningokokowych. Dotyczy on głównie dzieci, które uczęszczają do krakowskich żłobków i przedszkoli. Do programu szczepień przeciw meningokokom mogą być rejestrowane maluchy, które skończyły rok życia i chodzą do publicznych żłobków w Krakowie oraz przedszkolaki z placówek publicznych i niepublicznych. Rejestracja odbywa się na podstawie umowy o korzystanie ze żłobka lub przedszkola. Od początku października ze szczepień przeciwko meningokokom skorzystało około 800 dzieci. W puli pozostało jeszcze 500 bezpłatnych dawek szczepionki.

Ze szczepień przeciwko pneumokokom mogą korzystać dzieci z rodzin wielodzietnych, które uczęszczają do krakowskich żłobków samorządowych oraz dzieci z rodzin, które są objęte pomocą Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie.

Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom mają objąć ok. 200 dzieci. Do tej pory skorzystało z nich 140 maluchów. Pozostało 60 dawek bezpłatnej szczepionki.

Program bezpłatnych szczepień przeciwko meningokokom prowadzi Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika (ul. Strzelecka 2), NZOZ Praktyka Grupowa Lekarzy Rodzinnych s.c. (ul. Bocheńska 4), NZOZ "Scanmed" SA (ul. Armii Krajowej 5) i Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II (ul. Prądnicka 80), który realizuje też szczepienia przeciwko pneumokokom.

Na bezpłatny program szczepień od 2007 do 2009 roku miasto wydało ponad 1,240 mln zł. Na tegoroczne szczepienia przeznaczone zostało 300 tys. zł. Do 2012 roku miasto na szczepienia wyda 900 tys. zł.
Dominika Wantuch