górne tło

Honoris Gratia dla dziennikarzy

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski spotkał się w piątek (22 marca) z dziennikarzami Miesięcznika Społeczno – Kulturalnego „Kraków" z okazji jubileuszu 100. numeru. Podczas spotkania dziennikarze odebrali  z rąk Prezydenta odznaki „Honoris gratia". Wyróżnienia otrzymali: Jacek Balcewicz, Wojciech Machnicki, Lesław Peters, Marian Szulc i Kazimierz Targosz. Z wnioskiem o przyznanie odznak Honoris Gratia wystąpił Jan Pieszczachowicz, redaktor naczelny Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego „Kraków".

 

Jacek Balcewicz – publicysta Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego „Kraków”; w 1977 roku związał się ze studenckim ruchem dziennikarskim. Po ukończeniu studiów w 1979 roku pracował w „Echu Krakowa”, następnie w dziale ekonomicznym „Gazety Krakowskiej”, a także jako starszy redaktor programu regionalnego TVP w Krakowie oraz publicysta tygodnika gospodarczego „Giełda”. Założyciel Spółdzielni Mieszkaniowej Pracowników Prasy, Radia i Telewizji oraz  wieloletni wiceprzewodniczący jej Rady Nadzorczej. Jest sekretarzem zarządu Towarzystwa Miłośników Królewskiego Miasta Kazimierz. Autor kilkunastu wystaw fotograficznych. Od 2006 roku radny Dzielnicy I Kraków Stare Miasto i przewodniczący Komisji ds. Kazimierza. Odznaczony m.in. Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Wojciech Machnicki – członek kolegium Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego „Kraków” od jego założenia, krakowski dziennikarz. Pracował w „Echu Krakowa” m.in. jako zastępca redaktora naczelnego, a także w redakcji „Gazety Krakowskiej”. Pracował także w krakowskim Ośrodku TVP, czasopiśmie „Auto Giełda” i „Gazecie Towarzyskiej”. Specjalizuje się w tematyce sportowej i motoryzacyjnej. Był działaczem społecznym na tym polu, m.in. wiceprezesem Automobilklubu Krakowskiego. Odznaczony m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi.

Lesław Peters – krakowski dziennikarz, współpracownik Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego „Kraków”. Zajmuje się głównie problematyką nauki i techniki oraz szkolnictwa wyższego. Pracował m.in. w redakcjach: „Gazety Krakowskiej”, „Tygodnika Małopolskiego”, „Przekroju”, „Politechniki Krakowskiej”. Brał także udział m.in.: w pracach Polskiego Towarzystwa Astronautycznego, komitetu obchodów „Roku Kopernika w Krakowie”, scenariuszu wystawy „Jan Heweliusz 1611-1687” w Bibliotece Jagiellońskiej. Jest członkiem Rady Programowej Akademickiego Radia „Nowinki”. Jest znanym publicystą współpracującym ze środowiskiem akademickim Krakowa, zasłużonym popularyzatorem nauki i wiedzy. Odznaczony został m.in. Nagrodą Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa „Phil Epistemoni”.

Marian Szulc – krakowski dziennikarz, sekretarz Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego „Kraków”, działacz kulturalny. Od grudnia 1971 r. pracował w redakcji „Gazety Krakowskiej”. W latach 1975-80 współzałożyciel i zastępca redaktora naczelnego tarnowskiego pisma „TeMI”. Po weryfikacjach dziennikarskich w 1982 r. został przeniesiony z „Gazety Krakowskiej” do miesięcznika „Zdanie”, gdzie do 1985 r. pełnił obowiązki sekretarza redakcji. W 1984 r. był równolegle sekretarzem redakcji ówczesnego miesięcznika „Kraków”. Od 1985 r. publicysta, potem zastępca sekretarza redakcji „Przekroju”. Równolegle - od 1991 r. - redaktor naczelny miesięcznika „Brydż”. W latach 1993-2007 redaktor naczelny wydawnictwa książkowego Pinnex. Współautor książek: „Trzech na jednego” oraz poradników brydżowych.

Kazimierz Targosz – dziennikarz prasy śląskiej i krakowskiej. Ukończył Wydział Prawa UJ. Jest członkiem kolegium redakcyjnego miesięcznika „Kraków” od założenia pisma. Jako publicysta opublikował na tych łamach wiele materiałów (m.in. rozmów ze znanymi osobistościami). Pracował od 1977 r. w dziale kulturalnym TVP Katowice, a do 1994 r. w Tygodniku Ilustrowanym „Panorama”, gdzie sprawował m.in. funkcję zastępcy redaktora naczelnego. W tygodniku „Przekrój” pracuje od 1992 r. w dziale kultury. Nadal czynny jako dziennikarz mimo choroby. Został odznaczony dotychczas m.in. Złotym Krzyżem Zasługi.

Miesięcznik KRAKÓW ukazuje się z inicjatywy Prezydenta Krakowa, a jego wydawcą jest Stowarzyszenie Kulturalno-Naukowe KRAKÓW. Pierwszy numer ukazał się w listopadzie 2004 roku. Redagowany jest przez byłych dziennikarzy „Przekroju" z Janem Pieszczachowiczem na czele, którym nie są obojętne ani sprawy miasta, ani problemy, jakimi żyje kraj. W miesięczniku publikują wybitni profesorowie, twórcy i działacze kultury, działacze gospodarczy, znane osobistości.

Na terenie Krakowa i Małopolski miesięcznik rozprowadzany jest przez trzech największych kolporterów: „Ruch”, „Kolporter” i „Garmond”. Cena 1 numeru: 6 zł. Periodyk dostępny jest  także w Punktach Informacji Miejskiej oraz księgarniach „Skarbnica” i Wydawnictwa Naukowego PWN.

Drogą wysyłki pocztowej KRAKÓW dociera do centrów kultury i ośrodków akademickich w całym kraju, a także za granicę (m.in. do Lwowa, Nowego Jorku, Norymbergi, Paryża i Wiednia). Oczywiście można go także nabywać w prenumeracie, krajowej i zagranicznej.