górne tło

Konsultacje dla rodziców w Gabinecie Wczesnego Rodzicielstwa

W szpitalu dziecięcym im. św. Ludwika działa Gabinet Wczesnego Rodzicielstwa. Celem tego przedsięwzięcia jest wspomaganie rodzin w procesie tworzenia bezpiecznych, stabilnych relacji z dzieckiem na najwcześniejszym etapie jego rozwoju.

System wczesnej opieki pediatrycznej w Polsce nastawiony jest przede wszystkim na diagnozowanie zaburzeń somatycznych, ze zbyt małym uwzględnieniem różnych przejawów zaburzeń psychicznych i rozwojowych w okresie niemowlęcym oraz wczesnodziecięcym. Projekt ten ma na celu poprawę tego stanu poprzez wczesną diagnozę i terapię pierwszych oznak zakłóceń w rozwoju emocjonalnym dziecka.

Zespół tworzą specjaliści psychoterapii relacji rodzic-niemowlę, psychiatrzy dzieci i dorosłych, neurologopeda oraz pediatra. Nadzór merytoryczny nad psychoterapeutyczną stroną projektu sprawuje Tessa Baradon – konsultant ds. Zdrowia Psychicznego Niemowląt w Brytyjskim Funduszu Zdrowia.

W jakich sytuacjach udać się na konsultację? 

Przedłużające się problemy z karmieniem, nadmierna płaczliwość, nasilone problemy ze snem oraz szeroko pojęte problemy z adekwatnym do wieku rozwojem zainteresowania kontaktem i komunikacją z otoczeniem są najczęstszymi przejawami problemów rozwojowych niemowlęcia, których przyczyny powinny być poddane głębszej diagnozie i ewentualnej terapii. 

Objawy depresji poporodowej, zaburzenia lękowe, stany psychotyczne rodziców czy też poważne konflikty rodzinne znacząco zmniejszają zdolność do dostrzegania i prawidłowego odczytywania komunikatów które wysyła dziecko, co jest podstawą  prawidłowego rozwoju. Innym źródłem zakłóceń w tworzeniu się bezpiecznej więzi mogą być poważne choroby somatyczne dziecka. Lęk i silny niepokój o zdrowie niemowlęcia mogą utrudniać rodzicom rozpoznanie i dostrzeżenie pierwszych prób nawiązywania relacji ze strony dziecka.

Porady realizowane są w ramach kontraktu z NFZ. Rejestracja odbywa się telefonicznie: 666 633 414 lub osobiście w Pawilonie Jakubowskiego przy ul. Strzeleckiej 2a, w godz. 8.00–15.00.

Więcej informacji na stronie Gabinetu Wczesnego Rodzicielstwa.