górne tło

Walczmy z rakiem – programy profilaktyczne Narodowego Funduszu Zdrowia

Trwa realizacja badań profilaktycznych w ramach projektu „Pokonajmy raka – bezpłatne badania krwi”, finansowanego z budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy, którzy uzyskali zlecenie lekarskie na pakiety onkologiczne, mają czas na wykonanie badań w szpitalu im. Narutowicza do końca listopada. Aby móc skorzystać z badań, należało zarejestrować się w szpitalu do końca października. NFZ oferuje także szereg innych badań profilaktycznych pomocnych w rozpoznaniu chorób onkologicznych.

Wczesna diagnostyka nowotworu pozwala podjąć skuteczną walkę z chorobą. Narodowy Fundusz Zdrowia realizuje strategie onkologiczne i programy profilaktyczne ukierunkowane na wykrycie poważnych chorób, w tym nowotworów złośliwych.

Narodowa Strategia Onkologiczna

Jest to wieloletni program na lata 2020–2030, który ma za zadania wprowadzić kompleksowe zmiany w polskiej onkologii. Najważniejszym celem Narodowego Programu Walki z Rakiem jest zmniejszenie częstości występowania chorób nowotworowych oraz zwiększenie liczby osób, które przeżywają co najmniej pięć lat po zakończeniu terapii onkologicznej. Program ma również na celu poprawę jakości życia pacjentów zarówno w trakcie leczenia onkologicznego, jak i po jego zakończeniu.

Więcej informacji na stronie internetowej gov.pl.

Program 40 Plus

Program skierowany do wszystkich, którzy ukończyli 40 lat. Oferuje szeroki zakres badań diagnostycznych, które pomogą w wczesnym wykrywaniu różnych chorób, w tym nowotworów. Wśród nich są m.in. badania:

Więcej informacji na stronie internetowej pacjent.gov.pl.

Program profilaktyki raka piersi (mammografia)

Program dla kobiet w wieku od 45–74 lat, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:

Badanie mammografii jest bezpłatne co dwa lata lub co 12 miesięcy dla kobiet z grupy wysokiego ryzyka.

Więcej informacji na stronie internetowej nfz.gov.pl.

Program profilaktyki raka szyjki macicy (cytologia)

Program dla kobiet w wieku 25–59 lat:

Badanie cytologiczne jest bezpłatne co trzy lata lub co 12 miesięcy dla kobiet z grupy wysokiego ryzyka.

Więcej informacji na stronie internetowej nfz.gov.pl.

Program profilaktyki raka jelita grubego (kolonoskopia)

Program dla osób w wieku 50–65 lat, a także dla osób w wieku 40–49 lat z rodzinnym obciążeniem rakiem jelita grubego, które nie miały wykonywanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat.

Więcej informacji na stronie internetowej nfz.gov.pl.


Projekt „Pokonajmy raka – bezpłatne badania krwi”, finansowany z Budżetu Obywatelskiego Krakowa.

Wykrycie zmian przednowotworowych pozwala skutecznie zapobiec rozwojowi poważnej choroby, a wczesne rozpoznanie raka zwiększa szanse na skuteczne wyleczenie. Nie zwlekaj! Zapytaj swojego lekarza rodzinnego o możliwość wykonania badań profilaktycznych w ramach NFZ!