Od tygodni mieszkańcy Krakowa i okolic przyjeżdżają do magazynu na al. Jana Pawła II 188 z darami dla poszkodowanych w powodzi na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Od 1 października zmieniły się godziny otwarcia magazynu – dary można przynosić od poniedziałku do piątku w godz. 11.00–19.00. Uruchomione zostały także specjalna infolinia oraz adres mailowy.
Punkt przyjmuje transporty od mieszkańców, ale i z mniejszych zbiórek prowadzonych w szkołach, przedszkolach czy radach dzielnic. Dary można przynosić do magazynu straży miejskiej na al. Jana Pawła II 188, wjazd od ul. Śliwkowej. Sztaby z poszczególnych miejsc wskazują konkretne zapotrzebowanie na produkty. Dary z Krakowa są pakowane na palety i wysyłane ciężarówkami do Nysy, Kłodzka, Wałbrzycha, Wrocławia i innych miejscowości, gdzie rozdzielane są dalej. Do 25 września z krakowskiego magazynu wyjechało 329 palet. Ważne jest, aby odpowiadać na potrzeby i nie gromadzić zbędnych przedmiotów, które utrudniają służbom przekazywanie realnego wsparcia poszkodowanym.
Rzeczy spoza tej listy nie będą przyjmowane.
Pomóc można również w formie wolontariatu. Wolontariusze organizowani przez Fundację IB Polska i Chorągiew Krakowską ZHP pracują w magazynie w godzinach 11.00–15.00 oraz 15.00–19.30. Szczegółowe informacje znajdują się tutaj.
Od dziś, 1 października dary można przynosić od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00–19.00. Lokalizacja pozostanie bez zmian, czyli al. Jana Pawła II 188.
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski zaapelował do mieszkańców Krakowa o włączenie się w zbiórkę dla ofiar powodzi. – Jesteśmy w kontakcie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego i innymi miastami z regionu dotkniętego powodzią, bo one najlepiej są w stanie określić najpilniejsze potrzeby – powiedział prezydent.
Prezydent zaapelował szczególnie do firm, które mogą zapewnić pomoc w ilościach hurtowych i zawieźć dary na miejsce swoim transportem. Na stronie krakow.pl zamieszczone zostały adresy, pod które można przywozić dary. W Wałbrzychu został uruchomiony taki magazyn przy ul. Stacyjnej 12.
Firmy lub instytucje dysponujące własnym transportem dary mogą kierować bezpośrednio do magazynów we Wrocławiu i Wałbrzychu:
Wrocław
Dolnośląskie Centrum Druku 3D
ul. Tyniecka 2
czynny od godz. 7.00 do 19.00
Wałbrzych
teren Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”
ul. Stacyjna 12
czynny całą dobę
O dodatkowych miejscach zbiórek informujemy w osobnym komunikacie.
W Urzędzie Miasta Krakowa została uruchomiona infolinia i adres e-mail dla osób, które chcą pomagać:
Na rzecz powodzian można również przekazywać pieniądze. Zbiórki dla powodzian uruchomiło wiele organizacji. Poniżej zamieszczamy numery kont, na które można wysyłać datki.
We wtorek, 17 września, do Wrocławia wyruszyły ciężarówki Wodociągów Miasta Krakowa z dwoma mobilnymi spalinowymi agregatami pompowymi. Urządzenia o wydajności 850 i 300 m3/h zabezpieczą Wrocław podczas przejścia fali powodziowej. Agregaty będą obsługiwane przez pracowników wodociągów Krakowa i Gdańska.
Do Wrocławia wysłaliśmy także 50 tysięcy worków na piasek. Pomogą one zabezpieczyć miasto przed powodzią.
Pierwsze dwa transporty z pomocą dla powodzian wyjechały z Krakowa w czwartek, 19 września. Dary pojechały w rejony Wałbrzycha i Wrocławia. W piątek, 20 września, transport wyjechał do Kłodzka. Każda z ciężarówek to ponad 30 palet z darami, które cały czas przynoszą krakowianie.
Do środy, 25 września, z krakowskiego magazynu wyjechało 329 palet z pomocą dla powodzian.