górne tło

Cypryjska Para Prezydencka z wizytą w Krakowie

24 maja nasze miasto odwiedził Prezydent Republiki Cypryjskiej Nikos Christodoulides. Na uroczystym lunchu wydanym na cześć gości przez Wojewodę Małopolskiego władze Krakowa reprezentował II Zastępca Prezydenta Łukasz Sęk.

Gospodynią lunchu, w imieniu Wojewody Krzysztofa Jana Klęczara, była Wicewojewoda Elżbieta Achinger. W uroczystości uczestniczył również J.M. Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego Prof. Jacek Popiel. Wcześniej tego dnia Prezydent Christodoulides. wygłosił na Uniwersytecie Jagiellońskim wykład podsumowujący oficjalną wizytę w Rzeczpospolitej Polskiej.

Wizyta Pary Prezydenckiej rozpoczęła się 23 maja oficjalnym powitaniem w Pałacu Prezydenckim w Warszawie przez Prezydenta Andrzeja Dudę i rozmową w cztery oczy głów obu państw. W tym samym czasie trwały rozmowy robocze pomiędzy delegacjami obu państw, podpisano także protokół ustaleń między Cyprem a Polską w dziedzinie sportu.

Prezydent Christodoulides wziął również udział w roboczym lunchu z premierem Donaldem Tuskiem, a po południu spotkał się z Marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią. Drugiego dnia krótkiej wizyty w naszym kraju Prezydent Christodoulides udał się do Krakowa. Oprócz wykładu dla studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego cypryjska Para Prezydencka zwiedziła Muzeum Uniwersyteckie, Rynek Główny i Zamek na Wawelu.

Podczas wizyty Prezydentowi towarzyszyła małżonka, wiceminister do spraw europejskich Marilena Raouna i zastępca rzecznika rządu Yiannis Antoniou.