Pod koniec XIX wieku krakowscy artyści wyszli ze szkicownikami na podmiejskie łąki. Brodzili wśród wysokich po kolana traw, a wieczorami przynosili do domów naręcza polnych roślin. Cieszyli ich widokiem oczy, ale i pieczołowicie studiowali ich wygląd, zapełniając szkicowniki rysunkami. Artyści szkicowali kwiaty i zioła z niemalże botaniczną precyzją po to, by móc później po swojemu je przerabiać. Od 16 maja w Muzeum Witrażu dostępna jest wystawa „Cała w kwiatach. Krakowska Szkoła Witrażu”.
Kwiaty w tym okresie znalazły ważne miejsce w każdej chyba dziedzinie sztuki i rzemiosła – malarstwie, architekturze, ilustracji, typografii. Zawładnęły także tworzonymi na początku XX wieku witrażami, stając się jedną z najwyraźniejszych cech wyodrębniającej się wówczas Krakowskiej Szkoły Witrażu.
Wystawa „Cała w kwiatach. Krakowska Szkoła Witrażu” omawia wybrane witraże stworzone w nurcie Krakowskiej Szkoły Witrażu, mieszczące się w kilku lokalizacjach: w kościele Franciszkanów oraz kamienicach (m.in. przy ul. Staszica, Straszewskiego, Sarego).
Dowiedz się więcej na temat wystawy oraz Muzeum Witrażu