górne tło

Na os. Wróblowice powstanie tężnia solankowa

Zarząd Inwestycji Miejskich podpisał umowę na opracowanie koncepcji, dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę tężni solankowej na os. Wróblowice. W ramach projektu ma powstać także plac zabaw i siłownia zewnętrzna.

Zamówione przez ZIM dokumenty ma wykonać firma projektowa Witold Kaciński Forge. Zadanie będzie realizowane etapowo. Najpierw projektant opracuje wielobranżową koncepcję architektoniczną, a następnie dokumentację projektową, w oparciu o którą uzyskane zostaną zgody administracyjne na budowę. W ramach opcji, w trzecim etapie wykonawca będzie mógł wspierać ZIM przy odpowiedziach na pytania w ramach przetargu na roboty budowlane. Dwa pierwsze etapy mają zostać wykonane jeszcze w tym roku. Wartość umowy w tym zakresie wynosi ok. 114 tys. zł.

Zgodnie z planem, tężnia solankowa z zewnętrzną siłownią, placem zabaw do zajęć ruchowych oraz zagospodarowaniem terenu, ma powstać w Swoszowicach (os. Wróblowice) przy ul. Wróblowickiej w strefie C Uzdrowiska Swoszowice. Tężnia będzie funkcjonować od wiosny do jesieni. Obiekt będzie pełnił rolę lokalnego miejsca relaksu i wypoczynku, poprzez generowany mikroklimat wpływając pozytywnie na zdrowie oraz samopoczucie.

Wokół tężni powstanie plac umożliwiający mieszkańcom korzystanie z kompleksu. Teren będzie utwardzony, przepuszczalny dla wód opadowych oraz wyprofilowany w sposób pozwalający na rozsączanie wody opadowej do gruntu. Plac zostanie wyposażony w elementy małej architektury (ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, tablice informacyjne itp.).

Wraz z budową tężni solankowej ma również powstać zewnętrzna siłownia oraz plac zabaw. W przypadku siłowni zostaną zamontowane różnego rodzaju urządzenia, w tym orbitrek, biegacz, piechur, narty biegówki, twister, stepper i wahadło. Z kolei plac zabaw ma zachęcać do aktywności ruchowej. Znajdą się tam np. zestawy wspinaczkowe, urządzenia sprawnościowe i wielofunkcyjne zestawy zabawowe.

Konstrukcja tężni solankowej ma zostać wykonana głównie z wysokiej jakości drewna, a także stali nierdzewnej. Przy budowie pozostałych elementów inwestycji, a więc placu zabaw i siłowni, będą wykorzystane takie materiały, jak drewno klejone, stal ocynkowana i nierdzewna. Całość ma być odporna na czynniki zewnętrzne, w tym przejawy wandalizmu. W ramach zadania zagospodarowania ma być zieleń, przewidziane są nasadzenia.