Po rozbiórce starych budynków szkolnych i przygotowaniu terenu pod nowy obiekt prace przy budowie kompleksu szkolno-przedszkolnego przy ulicy Grochowej wchodzą w decydującą fazę. Inwestycja o wartości około 65 mln zł zakończy się w 2026 r. Miejsce nauki i opieki znajdzie tam około 670 uczniów, a zatrudnienie około 80 nauczycieli i pracowników obsługi.
Budowa nowoczesnego budynku dla Zespołu Szkolnego-Przedszkolnego nr 15, zlokalizowanego przy ulicy Grochowej 23 (Płaszów), to jedna z trzech największych inwestycji realizowanych obecnie przez Miejskie Centrum Obsługi Oświaty w Krakowie (dwie pozostałe powstają w dzielnicy Dębniki: na osiedlu Sidzina oraz przy ulicy Tynieckiej).
Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Łęgprzem Sp. z o.o. z Krakowa. Roboty budowlane rozpoczęły się w 2023 r. od wyburzenia starych budynków szkolnych i wyrównania terenu. Do tej pory w ramach prac przy docelowym obiekcie powstała całość konstrukcji części piwnicznej, parterowej oraz pierwszego piętra szkoły, a także konstrukcja ścian sali gimnastycznej. Gotowy jest już zewnętrzny zbiornik retencyjny dla wody opadowej. Obecnie trwa wznoszenie konstrukcji drugiego piętra oraz prefabrykacji stropodachu nad salą sportową, prowadzone są też prace w zakresie wznoszenia ścianek działowych, murowanych w piwnicy oraz prace związane z instalacjami sanitarnymi, elektrycznymi i wentylacji mechanicznej w obrębie piwnic i parteru.
Nowy obiekt będzie dysponował około 7,6 tys. m2 powierzchni użytkowej. Wewnątrz znajdą się 24 sale lekcyjne (w tym cztery pracownie: chemiczno-fizyczna, biologiczno-geograficzna, muzyczno-plastyczno-techniczna, komputerowa), sala gimnastyczna wraz z trybunami, ścianką wspinaczkową i siłownią, a także świetlica, biblioteka, klub i sklepik uczniowski, harcówka, gabinet lekarski i gabinet stomatologa, kuchnia i jadalnia. Budynek będzie w całości dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych dzięki szerokim korytarzom, sanitariatom dla niepełnosprawnych oraz windzie wewnętrznej. Na dachu znajdzie się instalacja fotowoltaiczna o mocy minimum 30 kWh.
Teren wokół obiektu zostanie utwardzony i zagospodarowany – pojawią się na nim chodniki, drogi wewnętrzne, miejsca parkingowe oraz mała architektura (ławeczki, lampy, stojaki rowerowe, kosze na śmieci).
Inwestycja ma zakończyć się w 2026 r. Całkowity koszt budowy (bez zakupu wyposażenia) wyniesie około 65 mln zł. Do nowego zespołu szkolno-przedszkolnego będzie mogło uczęszczać około 670 uczniów. Przewiduje się zatrudnienie około 80 nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji.