górne tło

Projekt OBYWATELKI. Weź udział!

Tylko do 30 kwietnia trwa nabór kandydatek chętnych do udziału w wyjątkowej polsko-niemiecko-ukraińskiej wymianie młodzieży. Jeżeli masz 16-18 lat, znasz angielski, masz w sobie żyłkę aktywistki i jesteś ciekawa świata, nie zwlekaj i zgłoś się do projektu OBYWATELKI!

Projekt „OBYWATELKI” będzie realizowany przez Miasto Kraków w ramach trójstronnej współpracy z miastami partnerskimi Lipsk (Niemcy) i Kijów (Ukraina), w oparciu o środki własne gmin oraz ewentualne dofinansowanie z organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Organizatorzy biorą na siebie koszty zakwaterowania podczas wizyty zagranicznej w Lipsku, koszty wyżywienia, koszt udziału w warsztatach, zwiedzanie, koszty podróży.

Celem wymiany jest otwieranie młodzieży na zagadnienie wielokulturowości, integracja i nawiązanie kontaktów z rówieśnikami z Niemiec i Ukrainy, wzmocnienie kompetencji językowych i interpersonalnych.

Tematem przewodnim projektu będą prawa kobiet, ich upełnomocnienie (empowerment), emancypacja kobiet w różnych krajach, „kobieca historia”, jak również poznanie i wzmocnienie „silnych stron” młodych kobiet dla ich większego zaangażowania w życie lokalnej społeczności.

Projekt „OBYWATELKI” zakłada udział trzech 5-osobowych zespołów uczennic z Krakowa, Lipska i Kijowa w dwóch kilkudniowych spotkaniach, podczas których uczestniczki zwiedzą wspólnie miasta partnerskie i wezmą udział w tematycznych i integracyjnych warsztatach.

Pierwsze spotkanie jest zaplanowane w Lipsku w dniach 6-9 czerwca br., drugie w Krakowie w dniach 19-22 września br. Wstępny program spotkania w Krakowie oraz szczegółowe cele projektu znajdziecie TUTAJ.

W obu spotkaniach zakładany jest zespołu z Kijowa, jednak z oczywistych względów wyjazdu do Ukrainy nie jest planowany. Podczas wyjazdu zagranicznego do Lipska uczennicom będą towarzyszyć 2 opiekunki – pracownice Biura Współpracy Zagranicznej Kancelarii Prezydenta odpowiedzialne za współpracę z miastami Lipsk i Kijów.

W projekcie „OBYWATELKI” mogą wziąć udział uczennice krakowskich szkół w wieku 16-18 lat. Obowiązkowa jest komunikatywna znajomość języka angielskiego (w języku tym prowadzone będą warsztaty i zwiedzanie). Znajomość języka niemieckiego lub ukraińskiego nie jest obowiązkowa, ale będzie dodatkowym atutem.

Kancelaria Prezydenta zastrzega sobie prawo do wyboru uczennic, które będą reprezentować Miasto Kraków w projekcie. W przypadku dużej liczby zgłoszeń decydujący będzie wynik rozmowy kwalifikacyjnej.

Zgłoszenia uczennic chętnych do udziału w projekcie „OBYWATELKI” zbieramy do 30 kwietnia 2024 roku!

Zainteresowane kandydatki prosimy o przesyłanie zgłoszeń bezpośrednio do koordynatorek projektu: Justyna Olszańska (e-mail: justyna.olszanska@um.krakow.pl, tel.: 12 616 1579), Julia Żylina-Chudzik (e-mail: julia.zylina-chudzik@um.krakow.pl, tel.: 12 616 1576). Koordynatorki chętnie odpowiedzą na wszelkie dodatkowe pytania.

W korespondencji należy przesłać następujące informacje:

  1. Imię i nazwisko uczennicy
  2. Datę urodzenia
  3. Kompetencje językowe
  4. Krótką informację o zainteresowaniach (max. 5 zdań)
  5. Krótkie uzasadnienie – dlaczego właśnie ta osoba powinna wziąć udział w projekcie (napisane samodzielnie przez potencjalną uczestniczkę – max. 5 zdań)
  6. Skan / zdjęcie podpisanej zgody na przetwarzanie danych osobowych uczestniczki (tzw. Obowiązek informacyjny RODO)

Obowiązek informacyjny dla uczestniczki poniżej 18 r. ż. [DO POBRANIA]

Obowiązek informacyjny dla uczestniczki powyżej 18 r. ż. [DO POBRANIA]

Serdecznie zachęcamy do udziału! Zbierzmy wspólnie zespół wspaniałych, młodych krakowianek!