górne tło

Działa kolejna lodówka społeczna

To już czwarta „Lodówka pełna dobra”, która powstała z inicjatywy miasta. Nowa lodówka pojawiła się na ul. Praskiej 52, przy budynku, w którym mieści się filia nr 5 MOPS w Krakowie. Mogą z niej korzystać zarówno potrzebujący, jak i te osoby, które chciałyby podzielić się jedzeniem z innymi. Na terenie miasta takie lodówki społeczne działają od 2021 roku.

Lodówki służą jako punkty nieodpłatnej dystrybucji produktów spożywczych. Żywność pozostawiana w lodówkach jest przeznaczona dla osób najbardziej potrzebujących wsparcia w tej formie.

W lodówce można zostawić produkty spożywcze, które sami chcielibyśmy zjeść i otrzymać. Mogą to być zarówno warzywa, owoce, ciasta, chleb, przetwory, a nawet słoik z zupą, której ugotowaliśmy zbyt dużo. Produkty własnego wyrobu należy dokładnie opisać: z czego się składają i kiedy zostały przygotowane. Nie zostawiamy natomiast surowego mięsa, produktów zawierających surowe jaja, artykułów nadpsutych i alkoholu.

Poprzez tego typu działania miasto propaguje również ideę foodsharingu, zgodnie z którą mieszkańcy Krakowa nie marnują żywności, ale mają możliwość podzielenia się jedzeniem z potrzebującymi.

Gdzie znajdują się lodówki społeczne?