górne tło

„Uwaga! Smartfon” – jak być świadomym użytkownikiem?

Cyfrowe uzależnienia, wpływ technologii na zdrowie dzieci i młodzieży, profilaktyka i budowanie odporności psychicznej – to główne tematy międzynarodowej konferencji „Uwaga! Smartfon”, która odbyła się 4 kwietnia w Krakowie. Panele dyskusyjne oddały głos ekspertom i popularyzatorom wiedzy z zakresu pedagogiki, psychologii i psychiatrii, a warsztaty i konsultacje stworzyły dodatkową przestrzeń dla aktywności uczestników.

– Dwa lata temu zainicjowaliśmy w Krakowie tę konferencję i cieszę się, że kolejna, trzecia jej edycja odbywa się znowu w naszym mieście. Dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć, jak wspierać młodzież, jak przestrzegać i uczulać, a nie straszyć. Po kampanii #Zobacz #Zapytaj #Zareaguj to kolejne z działań Krakowa dotyczące zdrowia psychicznego najmłodszych – mówił Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.

Konferencja odbyła się w Centrum Konferencyjnym Fabryczna przy ul. Fabrycznej 13. W programie zaplanowano 5 wystąpień głównych, 8 paneli dyskusyjnych, 6 warsztatów, konsultacje z ekspertami oraz punkt wsparcia prawnego.

Do udziału zaproszono prawie 50 prelegentów – gości z kraju i z zagranicy. Wśród nich są m.in. dr Catherine L’ecuyer, prof. Bogusław Śliwerski, prof. Mariusz Jędrzejko, dr Roman Solecki, Magdalena Bigaj i wielu innych wybitnych specjalistów. Eksperci przybliżyli temat zagrożenia, jakim jest uzależnienie od urządzeń ekranowych, podzielili się też naukowym i zawodowym doświadczeniem, gdy chodzi o rozwiązania zmierzające do ograniczania problemu, higienę cyfrową czy profilaktykę uzależnień.

Organizatorem konferencji była Fundacja Projekt PL. Wydarzenie było adresowane przede wszystkim do nauczycieli krakowskich szkół, ale także do zainteresowanych taką tematyką rodziców. Udział był bezpłatny. Wymagana była jedynie wcześniejsza rejestracja na stronie uwagasmartfon.pl (tam też szczegółowy program).