górne tło

Krakowskie Noce 2024 zaczną się już niedługo. Zapamiętaj te terminy!

Przed nami kolejna odsłona cyklu: Krakowskie Noce. Od kwietnia do października będzie można skorzystać z bogatej oferty kulturalnej miasta, ujętej w wyjątkową formę nocnych wydarzeń. Ekspozycje muzealne, kameralne sale kinowe, zakamarki scen teatralnych, klasztorne skarbce i krużganki, a do tego koncerty, spektakle, pokazy taneczne i poetyckie spotkania − wszystko to złoży się na tegoroczny cykl Krakowskich Nocy. Znamy terminy poszczególnych odsłon i zapraszamy do współtworzenia programu.

Ideą cyklu Krakowskie Noce jest popularyzacja uczestnictwa w kulturze, poprzez tworzenie atrakcyjnej oferty, adresowanej do mieszkańców Krakowa i odwiedzających miasto turystów, ale także promocja dziedzictwa i kultury Krakowa oraz jego potencjału twórczego. Projekt składa się z siedmiu odsłon: Noc Muzeów (realizowana od 2004 r.), Noc Teatrów (od 2007 r.), Noc Tańca ( od 2018 r.), Noc Jazzu (od roku 2007), Noc Cracovia Sacra (od 2008 r.), Noc Poezji (od 2011 r.), Noc Kin Studyjnych (od 2020 r.).

Zbliżają się kolejne edycje cyklu Krakowskie Noce. Jak co roku mieszkańcy i odwiedzający miasto goście będą mogli wziąć udział w wielu atrakcyjnych wydarzeniach, które przybliżą bogatą ofertę kulturalną miasta. Zaprosimy do krakowskich kin, muzeów, teatrów, kościołów na projekcje, spektakle, wystawy i ciekawe wydarzenia. Nie zabraknie też tańca, jazzu i poezji. Krakowskie Noce to święto krakowskiej kultury – podkreśla Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK i przypomina, że w ubiegłym roku w Nocach uczestniczyło łącznie ok. 200 tys. osób, a sam projekt w plebiscycie portalu Love Kraków został uznany za wydarzenie 2023 roku.

Terminy tegorocznych Krakowskich Nocy:

Program każdej Krakowskiej Nocy jest niepowtarzalny: zbudowany wokół tematu przewodniego, bądź prezentujący wydarzenia, premiery, projekty ostatniego sezonu artystycznego. Organizatorem cyklu jest Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, który przygotowuje poszczególne Noce we współpracy z instytucjami kultury i partnerami.

Wszystkich, którzy chcieliby współtworzyć program Krakowskich Nocy zapraszamy na stronę krakowskienoce.pl, gdzie znajdują się m.in. informacje o aktualnie trwających naborach propozycji do programu. Zachęcamy do uczestnictwa i współtworzenia poszczególnych odsłon. Zachęcamy również do śledzenia profilu Krakowskich Nocy na Facebooku i Instagramie.