górne tło

XXIII Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy

W dniach 26.02 – 03.03.2024 r., odbędzie się XXIII Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy, którego organizatorem jest Fundacja MATIO.

Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy to kampania społeczno-edukacyjna, przebiegająca na przełomie lutego i marca, w całości poświęcona jest upowszechnieniu wiedzy o mukowiscydozie, jej objawach, diagnozowaniu, leczeniu oraz perspektywie dłuższego życia z tą chorobą.

Głównymi elementami kampanii są akcje edukacyjne na terenie placówek oświatowych oraz informacyjne w mediach. W ramach OTM prowadzone są działania skierowane do różnego rodzaju odbiorcy m.in. akcje w galeriach handlowych, krakowskich tramwajach. W trakcie Tygodnia, przy współpracy studentów medycyny organizowane są wykłady na uczelniach medycznych w Polsce.

Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy „Jedna choroba-dwa życia”, chce przybliżyć społeczeństwu aktualną sytuację w jakiej znajdują się chorzy na mukowiscydozę w Polsce.

 

Działania podejmowane w trakcie Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy:

 1. Działania edukacyjne – szkoły, przedszkola, placówki wychowawcze. Dostarczenie do wszystkich zainteresowanych placówek prezentacji i materiałów informacyjno-edukacyjnych OTM. Prezentacja ukazuje chorobę w taki sposób, aby niewiele wiedzący o chorobie, po jej oglądnięciu potrafił stworzyć sobie obraz choroby i sytuację chorych na mukowiscydozę.
 2. Współpraca z PFRON, NFZ i Stowarzyszeniem Zdrowych Miast Polskich w zakresie udostępniania materiałów Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy na stronach Internetowych PFRON oraz miast członkowskich SZMP.
 3. W dniach 26.02 - 3.03.2024 r. uruchomienie całodobowej Infolinii Fundacji MATIO dla wszystkich zainteresowanych zagadnieniami związanymi z mukowiscydozą nr tel. 12 292 31 80.
 4. Centrum Medyczne Karpacz uruchomi konsultacje telefoniczne z lekarzami specjalistami:
lek. med. Adam Słowikowski:
lek. med. Ewa Pomarańska:
 1. Spotkanie z ekspertem online „Wyzwania w fizjoterapii oddechowej w dobie leków przyczynowych” prowadzący mgr Mikołaj Kowalski oraz mgr Natalia Jeneralska 27.02.2024 r. link do zapisu
 2. Dzień Dinozaura - akcja kierowana do chorych dorosłych z terenu całej Polski, „Ile lat tyle procent zniżki” na realizację zamówienia w sklepie MATIO-MED (28.02.2024 r.).
 3. Podkreślenie działań na rzecz chorób rzadkich w tym mukowiscydozy podczas „Światowego Dnia Chorób Rzadkich” (29.02.2024 r.).
 4. Działania edukacyjne poprzez NFZ kierujemy do odwiedzających stanowiska profilaktyki i promocji zdrowia. Każda środa w ramach ,,Środy z profilaktyką” jest dedykowana profilaktyce zdrowotnej. Środa 27 marca będzie dedykowana problematyce chorób rzadkich w tym mukowiscydozy.
 5. Przez cały czas trwania OTM prowadzenie działań edukacyjno–informacyjnych w mediach: na portalach społecznościowych Fundacji oraz naszych partnerów i patronów medialnych OTM oraz Ambasadorów naszej Fundacji.
 6. W dniach 01 - 03 marca 2024 r. odbędą się Warsztaty Psychoedukacyjne dla rodziców i opiekunów chorych na mukowiscydozę w Siewierzu - REJESTRACJA.
 7. Event edukacyjny w Galerii Bronowice w Krakowie w dniach 01 - 03.03.2024 r.
 8. Wykład edukacyjny dla studentów medycyny, fizjoterapii i pielęgniarstwa w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego w dniu 05.03.2024 r. o godz. 16:00.
 9. Licytacje przedmiotów na platformie Allegro Charytatywni od 26.02.2024 r. na rzecz podopiecznych Fundacji MATIO. Na aukcjach posiadamy wiele wartościowych przedmiotów. Zapraszamy do licytacji.

Kontakt:
telefon: 12 292 31 80, e-mail: krakow@mukowiscydoza.pl