górne tło

Zapraszamy na „Miesiąc krakowianek”!

Już po raz trzeci Kraków celebruje „Miesiąc krakowianek”! To wyjątkowa okazja do rozmowy o kobiecej solidarności, szansa do debaty na temat praw kobiet, czas siostrzeństwa i odkrywania zapomnianej historii mieszkanek naszego miasta. Marzec to czas kobiecej mocy! W tym roku czeka nas ponad 100 wydarzeń!

Porozmawiamy o zdrowiu, ciele i emocjach, wzmocnimy się podczas warsztatów WenDo i szkoleń z samoobrony dla dziewczyn. Będziemy praktykować jogę i wspólnie potrenujemy do maratonu! Nie zabraknie również herstorii! Poznamy bliżej biografie m.in. Nawojki i Marii Jaremy. Będziemy spacerować „Szlakiem krakowianek” po Starym Mieście, Nowej Hucie i po Kazimierzu, odnajdując ślady naszych lokalnych bohaterek. Spotkamy się przy lekturach o siostrzeństwie i nie zapomnimy również o badaniach profilaktycznych. „Miesiąc krakowianek”, jak co roku, zamyka hucznie Gala Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej dla wyjątkowych krakowianek, podczas której za swoją pracę i osiągnięcia uhonorowane zostaną cztery inspirujące krakowianki.

– „Miesiąc krakowianek” to święto kobiecej siły, która inspiruje pozytywne zmiany w naszym mieście! Kobiety przez wieki kształtowały kulturę, politykę i naukę tego miasta, a teraz to my, kobiety, krakowianki, tworzymy współczesną herstorię – mówi inicjatorka projektu, Nina Gabryś-Janowska, pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. polityki równościowej.

„Miesiąc krakowianek” jest inicjatywą Urzędu Miasta Krakowa, realizowaną we współpracy z miejskimi instytucjami kultury, jednostkami, szpitalami, organizacjami pozarządowymi.

Program wydarzenia jest dostępny na stronie krakowianki.krakow.pl.