górne tło

Wystawa „Pokolenia wojny”

Stowarzyszenie Rozwoju Stosunków Międzynarodowych ADRUM oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie przy wsparciu Ambasady Ukrainy w RP i Konsulatu Generalnego Ukrainy w Krakowie zapraszają na wystawę „Pokolenia wojny". Będzie ona dostępna dla zwiedzających do 24 marca 2024 r.

Projekt „Pokolenia wojny”, prezentowany w 10. rocznicę wojny i 2. rocznicę pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę, zgromadził prace ukraińskich artystów w wieku od 4 do 50 lat z różnych stron Ukrainy. Wystawa prezentuje prace powstałe w ramach międzynarodowego festiwalu МАЛЮЙ.UA.WAR, który rozpoczął się w pierwszych dniach wojny i – w zamierzeniu organizatorów - będzie trwał aż do Zwycięstwa Ukrainy. Dzieła odzwierciedlają światopogląd Ukraińców, którzy od dwóch lat żyją pod ostrzałem bombowym i pomimo trudności i cierpienia nadal tworzą piękno. Sublimacja bólu i żalu przy pomocy sztuki, to niezwykła zdolność ludzi do przekształcenia horroru wojny w twórczość, która swoją energią wspiera opór, wiarę w zwycięstwo i samo życie.

Wernisaż wystawy, z udziałem Konsula Generalnego Ukrainy w Krakowie Wiaczesława Wojnarowśkiego, przedstawicieli krakowskiego korpusu konsularnego, przedstawicieli społeczności ukraińskiej w Krakowie i sympatyków Ukrainy odbył się 22 lutego. 

Miejsce ekspozycji: I piętro, lewe skrzydło Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie

Termin ekspozycji: 20.02.2024-24.03.2024