górne tło

„Bunt w systemie” w Muzeum Nowej Huty

Muzeum Krakowa zaprasza na nową wystawę „Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945–89” w Muzeum Nowej Huty. Ekspozycja jest dostępna dla publiczności od 23 lutego.

Od rock’n’rolla po reggae, od bikiniarzy po punkowców, od melomanów po T.Love Alternative i Praffdatę, od Krakowa po wybrzeże, od półjawnych jazzowych jam sessions po hałaśliwy festiwal w Jarocinie – Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza do podróży w czasie i przestrzeni śladem antysystemowej muzyki okresu PRL-u.

Jakie czteroliterowe słowo bulwersowało władze podczas I Festiwalu Muzyki Jazzowej? Jak Edward Gierek wpłynął na losy pierwszego polskiego zespołu grającego rock’n’rolla? Kto z polskich muzyków – pomimo oporu – musiał zostać Gustlikiem w Ludowym Wojsku Polskim? Wreszcie – co łączy obecnych na wystawie zespół Dezerter i rapera Zdechłego Osę? Te i inne informacje znajdziemy na ekspozycji „Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945–89”.

Opowieść o muzyce jest poprowadzona wśród plakatów koncertowych, nagrań, zdjęć, zinów czy instrumentów. Poza oglądaniem i słuchaniem na zwiedzających czeka strefa tańca, a wszystkie te atrakcje są prezentowane w otoczeniu znakomitych dzieł sztuki czołowych polskich artystów.

 

Dodatkowe informacje na stronie internetowej muzeumkrakowa.pl.