górne tło

Prace van Gogha w wydaniu multisensorycznym

Multisensoryczna, angażująca zmysły wystawa największych dzieł Vincenta van Gogha prezentowa jest w zabytkowym, niedawno odnowionym Hangarze Czyżyny. Ekspozycja jest dostępna do 9 czerwca.

Na wystawie Van Gogh Multi-Sensory Exhibition prace słynnego artysty prezentowane są dzięki technologii Digital Art 360. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni ekspozycyjnej na ekranach o powierzchni ponad 2000 m2 można zobaczyć setki dzieł i dosłownie zanurzyć się w świecie obrazów. Wszystkie prace wyświetlane są jako wielkoformatowe, tętniące kolorami płótna. Ściany wokół oraz podłoga przemieniono w opowieść o życiu i twórczości malarza. Niezwykłym dodatkiem jest obszar wirtualnej rzeczywistości (VR), który pozwala zwiedzającym na fascynującą podróż w głąb najbardziej rozpoznawalnych dzieł Van Gogha.

Program wystawy skupia się również na listach artysty do brata Theo. Korespondencja braci stała się bowiem nie mniej ważna niż malarstwo Vincenta. W szczerych tekstach odzwierciedlał on swoje poglądy na świat i samego siebie. Dzięki tym treściom możemy poznać dokładniej jego życie. Listy są też świadectwem talentu literackiego artysty.

Cykl wizualny wystawy został wzbogacony nastrojową muzyką oraz głosem lektora. Ten zabieg wprowadza oglądających w wewnętrzny świat malarza i daje wrażenie nowoczesnego obcowania ze sztuką. Pozwala też pełniej docenić kunsztowny styl malarski autora słynnych słoneczników i i razem z nim przenieść się do Holandii, Paryża, Arles, Saint-Rémy de Provence oraz Auvers-sur-Oise gdzie powstawały jego największe arcydzieła.

Wystawa jest prezentowana w Hangarze Czyżyny (Muzeum Inżynierii i Techniki) zlokalizowanym os. 2 Pułku Lotniczego 26a.