górne tło

Trwa 43. edycja festiwalu „Shanties”

„Tańcz nam morze” – pod takim hasłem przewodnim w dniach 22–25 lutego odbyła się 43. edycja Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Shanties”.

Nieprzerwanie od 43 lat festiwal sprowadza do Krakowa z najdalszych zakątków Polski wielotysięczną publiczność, połączoną żeglarską i szantową pasją. Na tegoroczną edycję zaplanowano wiele muzycznych atrakcji.

Festiwal rozpoczął się koncertem w Radiu Kraków, wspomnieniem twórczości Lucjusza Kowalczyka z legendarnej grupy „Spinakery”.

Kameralny koncert w radiowej przestrzeni gościł solistów i wprowadził w klimat morskiej poezji śpiewanej i krainy łagodności. Od piątku, 23 lutego, w kinie Kijów czekały na publiczność koncerty jubileuszowe zespołów Banana Boat i Atlantyda.

W tym roku w trakcie koncertu „Mor(ż)e Góry” w sobotnie popołudnie, 24 lutego, pojawiły się klimaty znane z górskich szlaków za sprawą zespołów kojarzonych z piosenką turystyczną. Podczas nocnego koncertu cieszyła publiczność twórczość Ryszarda Muzaja.

Obowiązkowym punktem programu w festiwalową sobotę były „Szanty w plenerze” na Rynku Głównym, czyli wspólne śpiewanie pieśni morskich z Męskim Chórem Szantowym „Zawisza Czarny” i wykonawcami z zagranicy: Armstrong’s Patent i The Exmouth Shanty Men. Szantowy happening doskonale wpisał się w scenariusz festiwalu, z roku na rok bez względu na kapryśność zimowej aury, gromadzi coraz większą liczbę uczestników.

Jak zwykle na afiszu obowiązkowo znalazły się dwa koncerty dla dzieci, prowadzone odpowiednio przez zespół Klang i Zejman i Garkumpel. Warto dodać, że w tym roku organizator wydał z myślą o najmłodszych uczestnikach żeglarski śpiewnik „Szanteczki” z piosenkami znanymi ze wspomnianych koncertów!

Niedzielne przedpołudnie nieodmiennie należy do szanty klasycznej z udziałem jedynego w Polsce ponad 30-osobowego Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny” pod batutą Jacka Jakubowskiego. To chór żeglarzy, a rejs na żaglowcu Kapitan Borchardt, w trakcie którego chór koncertował w odwiedzanych miejscowościach Szkocji, spotkał się z aplauzem lokalnej publiczności.

Festiwalowi tradycyjnie towarzyszyły: kiermasz żeglarski, wystawy fotografii/malarstwa marynistycznego, wiele wydarzeń dodatkowych wzbogacających koncerty, a wśród nich niezmiennie popularne nocne szantowo – folkowe jam session od czwartku do niedzieli w tawernie żeglarskiej Stary Port.

Program i bilety – oficjalna strona Festiwalu Shanties.