górne tło

Przed nami kolejna edycja konkursu „Na fundamencie krzyża. Historia Kościoła w Nowej Hucie”

Muzeum Nowej Huty – oddział Muzeum Krakowa ponownie zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału konkursie „Na fundamencie krzyża. Historia Kościoła w Nowej Hucie”. Wydarzeniu patronuje tradycyjnie Rada Miasta Krakowa.

Tematem tegorocznej edycji konkursu będą „Bieńczyce – od wsi kościelnej do Arki Pana”, co ma związek z przypadającą w 2024 roku rocznicą 800-lecia pierwszej wzmianki źródłowej o Bieńczycach. W konkursie mogą brać udział drużyny liczące od 2 do 4 osób, uczęszczających do jednej szkoły. Formuła konkursu będzie obejmowała dwa etapy: drużynowe przygotowanie trwającej 60-90 sekund prezentacji Bieńczyc na Instagramie oraz drużynowy udział w grze miejskiej.

Finał przewidziany jest na 26 kwietnia w Muzeum Nowej Huty (dawne kino Światowid), os. Centrum E1 w Krakowie, a jego rozpoczęcie poprzedzi gra miejska na terenie Nowej Huty.

W ramach przygotowań do konkursu Muzeum zaprasza uczestników na wydarzenia związane z jego tematyką. Są nimi: zwiedzanie „Arki Pana” 24 i 31 stycznia, wizyta w archiwach kościoła św. Floriana oraz Muzeum ss. szarytek przy ul. Warszawskiej, powiązana z możliwością zobaczenia oryginalnych dokumentów dotyczących Bieńczyc od XVI do początku XX w. (w terminie 7 i 28 lutego), a także spacer po zachowanych przy „Arce Pana” reliktach wsi Bieńczyce oraz miejscach, gdzie toczyły się walki uliczne na os. Przy Arce i „Złotej Jesieni” - 13 i 20 marca.

Zgłoszenia do udziału w konkursie „Na fundamencie krzyża. Historia Kościoła w Nowej Hucie” można zgłaszać mailowo do 22 stycznia na adres nowahuta@muzeumkrakowa.pl (w temacie wiadomości należy wpisać: „Konkurs Na fundamencie Krzyża”).

Szczegółowe informacje na temat konkursu można uzyskać na stronie internetowej muzeumkrakowa.pl.