górne tło

Zakończył się 4. Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Krzysztofa Pendereckiego

Koncertem finałowym, który 4 grudnia odbył się w Centrum kongresowym ICE Kraków, zakończył się 4. Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Krzysztofa Pendereckiego organizowany przez Akademię Muzyczną w Krakowie. Współorganizatorem przedsięwzięcia była Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia

W roku 2023 świat muzyczny obchodzi 90. rocznicę urodzin jednego z największych kompozytorów naszych czasów – Krzysztofa Pendereckiego, którego miejsce w Panteonie Narodowym wyznacza jego pozycję wśród najważniejszych postaci narodowej kultury, ale jednocześnie którego odejście zobowiązuje nas do szczególnej troski o zachowanie i pielęgnowanie pozostawionej spuścizny muzycznej.

Akademia Muzyczna w Krakowie, której patronuje Profesor Penderecki, od lat organizuje Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Krzysztofa Pendereckiego, odbywający się w formule co pięć lat. Pierwsza edycja konkursu miała miejsce w roku 2008. W roku 90. urodzin Pendereckiego planujemy czwartą odsłonę konkursu. Przyciąga on do Krakowa światowej sławy jurorów, wybitnych wiolonczelistów, twórców wielu międzynarodowych nurtów wykonawczych sztuki wiolonczelowej, których kunszt i maestrię interpretacji muzyki wszystkich epok mogą podziwiać melomani z Polski i zagranicy.

Konkurs promuje kulturę polską i przybliża szerszej publiczności twórczość wiolonczelową naszego znakomitego kompozytora, ale przede wszystkim stwarza młodym wiolonczelistom możliwość zaprezentowania swoich umiejętności.

Celem konkursu jest zachęcanie młodych instrumentalistów do czynnego uczestnictwa w rozwoju profesjonalnej sztuki wykonawczej, promocja utalentowanych wykonawców, motywowanie ich do ustawicznego doskonalenia swoich umiejętności, jak też umożliwienie publicznej prezentacji muzycznej sztuki wykonawczej oraz docenienie i wyróżnienie najciekawszych spośród wielu wybitnie uzdolnionych osobowości artystycznych. Na najlepszych uczestników czekają nagrody, stypendia, koncerty – może to być pierwszy krok na drodze do międzynarodowej kariery.

Warto dodać, że udział w Konkursie Wiolonczelowym im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie jest znakomitym otwarciem kariery muzycznej – laureatką ostatniej edycji konkursu w 2018 r. była Hayoung Choi z Korei, która zdobyła pierwsze miejsce na tegorocznym prestiżowym konkursie wiolonczelowym Queen Elisabeth Competition.

W konkursie uczestniczą wiolonczeliści w wieku od 16 do 30 lat (urodzeni w latach 1993-2007). Skład jury, pod honorowym przewodnictwem Elżbiety Pendereckiej, stanowią wybitni polscy i zagraniczni wiolonczeliści. Obradom tegorocznej, 4. edycji przewodniczył profesor Zdzisław Łapiński.

Laureatami tegorocznej edycji zostali:

Nagrody specjalne:

Koncert Laureatów odbył się w 4 grudnia Centrum Kongresowym ICE Kraków. Dodatkowe informacje o konkursie tutaj.