górne tło

Mistrzowie egzaminów nagrodzeni

„Mistrz matury”, „Mistrz matury międzynarodowej”, „Ósmoklasista 100%”, „Specjalista 100%”, „Technik 100%” to nagrody, jakie 30 listopada podczas gali w magistracie otrzymali uczniowie z krakowskich szkół, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w egzaminach. Spektakularnych rezultatów pogratulował im prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

– Zawsze mówi się, że młodzież jest przyszłością narodu, to ogólne stwierdzenie, ale akurat dziś jesteśmy w takim gronie, że możemy powiedzieć na sto procent, że Państwo, którzy dzisiaj odbieracie nagrody, jesteście tą przyszłością narodu. To coś, o czym należy zawsze pamiętać, że uczymy się nie tylko dla siebie, ale też dla państwa, dla narodu, dla całej społeczności – podkreślił prezydent Krakowa.

Nagrody trafiły łącznie do 47 uczniów. Mistrzami matury zostało 38 absolwentów, którzy na egzaminach maturalnych (wszystkich obowiązkowych i minimum dwóch dodatkowych) uzyskali z każdego z nich co najmniej 92 procent. To rekordowa liczba laureatów w historii przyznawania tego wyróżnienia. W tym roku po raz pierwszy wręczono też nagrodę „Mistrza matury międzynarodowej”, którą otrzymał jeden uczeń.

Po raz kolejny przyznano również nagrodę „Ósmoklasista 100%”. Trafiła ona do sześciu uczennic, które w minionym roku szkolnym osiągnęły niezwykły rezultat, zdając wszystkie egzaminy ósmoklasisty z najwyższym możliwym wynikiem, czyli na 100 procent. Tym samym osiągnięciem może pochwalić się dwójka uczniów, którzy otrzymali nagrody „Specjalista 100%” i „Technik 100%” za bezbłędnie zdane egzaminy zawodowe.

W gali wręczenia nagród w sali obrad Rady Miasta Krakowa wzięli udział zarówno nagrodzeni uczniowie, jak i ich rodzice, wychowawcy oraz dyrektorzy szkół, czyli osoby, bez których wsparcia osiągnąć sukces byłoby zdecydowanie trudniej.

– Córka miała w sobie dużo motywacji, ale musiałam wspierać ją w trudnych chwilach, gdy mówiła, że nie da rady, że jest zmęczona. Pomagałam jej znaleźć właściwy balans pomiędzy nauką a odpoczynkiem – przyznaje Iwona Komenda, mama Jagody Komendy, „Mistrzyni matury”, i dodaje, że nagroda jest ukoronowaniem pracy, jaką wykonała jej córka, aby osiągnąć taki wynik.

W podobnym tonie wypowiada się Stanisław Rachwał, dziadek wyróżnionej tą samą nagrodą Anny Rachwał. – Wnuczka zapracowała na ten sukces. Jest pracusiem książkowym i bardzo się cieszę, że została za to nagrodzona – dodaje.

Czy jest jeden przepis na tak dobrze zdany egzamin? Prawie wszyscy laureaci zgadzają się, że ważne są systematyczność, dobra organizacja, a także pomoc i wsparcie nauczycieli. – Dzięki nim przygotowania do egzaminu nie były męczące, tylko przyjemne – mówi nagrodzony absolwent V LO Łukasz Śliz.

– Ja także czułam duże wsparcie nauczycieli, którzy starali się nam pomóc i dobrze nas przygotować. Na pewno przydatne były też motywacja i samodyscyplina, ale głównie mój sukces zawdzięczam społeczności szkolnej – zaznacza „Mistrzyni matury” Kornelia Drozd.

O tym jak ważne jest także radzenie sobie ze stresem, przypomina Zuzanna Polak, laureatka nagrody „Ósmoklasista 100%”. – Żeby dobrze zdać egzamin, trzeba zbalansować stres, który nas motywuje, i ten, który nieraz przeszkadza podczas ważnych wydarzeń – podkreśla uczennica.

Wszyscy laureaci nagród otrzymali atrakcyjne nagrody finansowe. Na co je przeznaczą? – Wakacje! – stwierdza Jagoda Flejmer, „Mistrzyni matury”. Inni uczniowie wspominają m.in. o kosztowym życiu studenckim, które przed nimi, wyjeździe na koncert ulubionej piosenkarki lub dofinansowaniu do pierwszego auta. – Zdałam ostatnio egzamin na prawo jazdy, więc inwestycja w pierwszy samochód, to chyba będzie to – mówi Kornelia Drozd.