górne tło

Muzyczne zaduszki w Krakowie

28 października rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Zaduszki Organowe im. prof. Jana Jargonia. Do 29 października miała miejsce 68. edycja najstarszego festiwalu jazzowego w Europie, czyli Krakowskich Zaduszek Jazzowych. Punktem kulminacyjnym był koncert Michała Urbaniaka z Sinfoniettą Cracovia w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W tym roku po raz pierwszy zaduszki jazzowe odbywały się na Wesołej.

Zaduszki Organowe im. prof. Jana Jargonia

Zaduszki Organowe to wydarzenie związane z uczczeniem pamięci prof. Jana Jargonia – wybitnego krakowskiego organisty, kompozytora i pedagoga. Pomysłodawcami festiwalu byli studenci profesora, którzy po jego śmierci zaproponowali utworzenie wydarzenia, w celu upamiętnienia jego niezwykłej postaci i działalności. Organizatorzy festiwalu, kontynuując pierwotną inicjatywę, przygotowują co roku wyjątkowy cykl koncertów organowych, w wykonaniu znanych polskich muzyków oraz artystów zagranicznych.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Aktualne informacje oraz szczegółowy program festiwalu zamieszczane są na stronie zaduszkiorganowe.pl. Koncerty odbywają się w krakowskich kościołach od 28 października do 9 listopada.

Zaduszki jazzowe na Wesołej

29 października w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Kopernika 19, o godzinie 18.00, odbył się „Zaduszny Wieczór Jazzowy”. W zabytkowych wnętrzach barokowego kościoła na Wesołej wystąpili: Michał Jurkiewicz, Kamil Barański Music, Leszek Szczerba, Magda Steczkowska, Marcin Jajkiewicz oraz Sienna Gospel Choir pod dyrekcją Anny Bajak.

Podczas wydarzenia można było usłyszeć jazzowe utwory sakralne Michała Jurkiewicza z zabarwieniem muzyki gospel i muzyki organowej. Bezpłatne zaproszenia na „Zaduszny Wieczór Jazzowy” na Wesołej były do odebrania do 28 października, codziennie, na pół godziny przed każdym koncertem głównym w Teatrze Słowackiego.

To pierwszy jazzowy koncert Centrum Muzyki Sakralnej, które rozpoczęło działalność na Wesołej. Ale nie pierwszy, jakiego można było wysłuchać w kościele przy ul. Kopernika 19.

W środy przed południem koncertują w nim muzycy i chórzyści Capelli Cracoviensis. Ostatnio w barokowym kościele zabrzmiała msza Msza Es-dur „Cantus Missae” na dwa chóry op. 109 Josefa Rheinbergera. Capella Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa rozpisała najbardziej znane dzieło Rheinbergera poza sonatami organowymi na osiem głosów.

Szczegółowe informacje o pozostałych koncertach, a także o próbach otwartych w sali klawesynowej w budynku dawnego klasztoru na Wesołej znajdziecie na stronie Capelli Cracoviensis.

Udział w koncertach jest bezpłatny, podobnie jak w otwartych próbach. W dawnym budynku klasztoru przy ul. Kopernika 19 organizują je zarówno Capella Cracoviensis, jak i Spółdzielnia Muzyki Contemporary Ensemble, które w tej chwili tam właśnie mają swoje siedziby.

68. Krakowskie Zaduszki Jazzowe

Tegoroczna edycja jednego z najstarszych festiwali jazzowych na świecie to nie tylko koncerty główne, ale także Zaduszny Wieczór Jazzowy w bazylice Mariackiej. Najpiękniejsze jazzowe melodie można było usłyszeć w magicznych wnętrzach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i w gościnnych progach Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie.

27 października na scenie pojawiła się Zaduszkowa Gwiazda. Podczas tegorocznej edycji organizatorzy zaprosili na koncert Piotr Wojtasik Quintet feat. Anna Maria Jopek.

28 października wszystkich miłośników jazzu czekała prawdziwa uczta. Wtedy też, podczas Krakowskiej Gali Jazzu w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, można było zobaczyć Michała Urbaniaka. Obchodzący w tym roku swoje 80. urodziny, wybitny muzyk jazzowy, grający głównie na skrzypcach i saksofonie, a także kompozytor i aranżer, zaprezentował wraz z Sinfoniettą Cracovia projekt UrbSymphony. Takiego wydarzenia nie można było przegapić.

W tym roku organizatorzy przygotowali niezwykłą niespodziankę dla wszystkich fanów jazzu. W ramach festiwalu, po raz pierwszy zorganizowany został Zaduszny Wieczór Jazzowy w bazylice Mariackiej. To wyjątkowe wydarzenie odbyło się na zakończenie festiwalu 29 października, a jego koordynatorem muzycznym był znany muzyk, kompozytor i producent, Michał Jurkiewicz.

„…gdy jazz jest wszystkim” to hasło 68. Krakowskich Zaduszek Jazzowych. Twórcy, którzy będą z nami jesienią 2023 roku, oddali jazzowi całe swoje życie, swoją duszę. Pełnia tej niezwykłej miłości i wyjątkowej relacji odzwierciedla się w każdym pojedynczym dźwięku i w każdej melodii tworzonej przez tych wybitnych artystów. Gdy jazz jest wszystkim, rodzą się rzeczy wielkie, dlatego już teraz serdecznie zapraszam na naszą jazzową jesień – mówi Ireneusz Raś, przewodniczący komitetu organizacyjnego 68. Krakowskich Zaduszek Jazzowych.

Szczegółowe informacje program na stronie: Krakowskie Zaduszki Jazzowe.