górne tło

Przy forcie w Bronowicach powstaje park!

Niebawem zakończą się prace w ramach I etapu budowy parku w Bronowicach. Wśród nowości nie zabraknie siłowni zewnętrznej oraz ścieżek spacerowych, ławek, koszy na śmieci, leżaków i hamaków. Przestrzeń z pewnością zyska na funkcjonalności. Park powstaje w wyniku realizacji dwóch zadań z budżetu obywatelskiego: dzielnicowego i ogólnomiejskiego.

Park Bronowice to przestrzeń znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie Fortu reditowego nr 7 „Za Rzeką”, który należał do systemu obronnego Twierdzy Kraków.

Miejsce to graniczy od zachodu z ul. Rodakowskiego, od północy z linią kolejową Kraków–Katowice, od wschodu z terenem fortu Bronowice. Od strony południowej do działki dochodzi ul. Kmietowicza. Teren jest skomunikowany oraz dostępny z każdej strony.

W 2018 roku miasto przejęło teren wokół fortu Bronowice, dzięki czemu Kraków zyskał kolejny zielony teren rekreacyjny. Pojawiły się ławki, ściągnięto ogrodzenie, oczy mieszkańców cieszyła kolorowa łąka kwietna. W ostatnich latach mieszkańcy Bronowic, ale nie tylko, pokazali jak ważne jest dla nich to miejsce, które mimo, że zielone wymaga prac, dzięki którym zyska na funkcjonalności i stanie się miejscem zabaw, rekreacji, a także aktywnego odpoczynku. Zgłaszane do budżetu obywatelskiego wnioski, dzięki licznym głosom oddanym na projekty, a także wsparciu Rady Dzielnicy, zaowocowały zadaniami zarówno z budżetu obywatelskiego dzielnicowego jak i ogólnomiejskiego.

Park przy forcie w Bronowicach – etap I – jest realizowany w ramach dwóch zadań:

W maju 2023 roku podpisano umowę na wykonanie robót budowlanych. Teraz właśnie nadszedł czas na wzbogacenie terenu i zapewnienie mieszkańcom wygody w korzystaniu z niego.

Przed nami jeszcze II etap budowy parku. Planowane prace obejmą m.in. te działania:

Powstanie park przy forcie w Bronowicach