górne tło

Wielka Lekcja Ekologii po raz siódmy

Tegoroczna edycja Wielkiej Lekcji Ekologii przebiegła pod hasłem „Kierunek klimat”. Wydarzenie odbyło się 17 września przed TAURON Areną Kraków.

Wielka Lekcja Ekologii odbyła się w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności, trwającego od 16 do 22 września. Dlatego też tematom mobilności, elektromobilności i transportu miejskiego przyglądaliśmy się szczególnie, nakłaniając mieszkańców Krakowa do wyboru niskoemisyjnych form podróżowania po mieście.

Dla miłośników jednośladów przygotowano punkt bezpłatnych kontroli rowerowych (Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu) i prezentację miejskich rowerów, dostępnych dla mieszkańców w wypożyczalniach Park-e-Bike oraz LajkBike (Zarząd Transportu Publicznego).

Początkujący cykliści swoje umiejętności mogli sprawdzić pod okiem instruktora w Miasteczku rowerowym (Dany Event). Jak bezpiecznie poruszać się po drogach publicznych nie tylko rowerem, najmłodszych uczestników uczyli policjanci i strażnicy miejscy. Dzieci pod opieką instruktorki mogły też samodzielnie wykonać odblaskową opaskę na ramię lub oznakować elementami odblaskowymi przyniesioną ze sobą bluzę. Wszystko po to, aby bezpiecznie dla siebie i innych użytkowników poruszać się po ścieżkach rowerowych i drogach (Slow Fashion Cafe).

W trakcie wydarzenia można było odwiedzić park maszynowy, gdzie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA prezentowało nowoczesny, niskoemisyjny tabor (np. niskopodłogowy autobus elektryczny, autobusy wodorowy i hybrydowy). 

Można było poznać także pojazdy przyszłości: autonomiczną i bezzałogową łódź solarną, która została skonstruowana z myślą o pogarszającym się stanie środowiska naturalnego, a także bezzałogowy samolot napędzany energią słoneczną (Akademia Górniczo-Hutnicza).

Energia ze źródeł odnawialnych coraz częściej zastępuje tę tradycyjną, produkowaną na bazie paliw kopalnych nie tylko w transporcie, ale także w budynkach. Osoby zainteresowane tą technologią mogły obejrzeć minipokazy instalacji fotowoltaicznej i kamery termowizyjnej, która pomaga znaleźć źródła strat ciepła w budynku.

Na stoisku Wydziału ds. Jakości Powietrza mieszkańcy mogli uzyskać informacje na temat:

W niezwykłą podróż uczestników zapraszało Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza. Odwiedzający stoisko mogli dowiedzieć się niemal wszystkiego o szeroko pojętym transporcie w naturze. Zaczynając od przepływu wody w drzewie (pokazanej w nowoczesnej animacji), wędrowali z nasionami, by raz płynąć z wodą, to znów szybować na wietrze czy podróżować na gapę, na grzbietach zwierząt. Mogli też dowiedzieć się, jak zmiany klimatu wpływają na podróżowanie w naturze, a także jak spakować walizkę na taką podróż.

Nowością podczas tegorocznej edycji była scena plenerowa, na której z przystępnymi pogadankami (m.in. o zrównoważonym transporcie, myciu samochodów, zanieczyszczeniu światłem i segregacji odpadów) występowali naukowcy z Politechniki Krakowskiej. 

Na scenie wystąpił także Krakowski Chór Dziecięcy z koncertem „Dziękujemy Ziemio”. Odbył się także spektakl przygotowany przez Wodociągi Miasta Krakowa „Wyprawa batyskafem. Misja Skratek".

 

Uczestnicy mieli także okazję bawić się i uczyć na stoiskach przygotowanych przez pozostałych partnerów. A były to:

Przez cały dzień uczestnicy wydarzenia mogli korzystać z oferty gastronomicznej w strefie Arena Garden, od strony parku Lotników Polskich. Na chętnych czekała też kawiarnia oraz strefa food trucków – z jedzeniem, napojami i słodkościami. A na terenie zielonym dla aktywnych stretching z Gabrielą Mazur z klubu „Forma na Lata".

Organizatorzy wydarzenia: Urząd Miasta Krakowa i Arena Kraków SA.

Partnerzy wydarzenia: Krakowski Holding Komunalny SA; Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA; Wodociągi Miasta Krakowa SA; Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA; Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania sp. z o.o.; Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, Symbioza – Centrum Edukacji Ekologicznej ZZM; Klimat-Energia-Gospodarka Wodna, Zarząd Transportu Publicznego; Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej; Straż Miejska Miasta Krakowa; Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie; Fundacja Edukacyjna Nausika; SlowFashionCafe; AGH Solar Plane; AGH Solar Boat Team, Fundacja Bezpieczny Pacjent, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie, Sala Zabawa Fikołki, Decathlon, TAURON Polska Energia

Baner WLE 2023