górne tło

Wyjątkowe powitanie jesieni w Podgórzu

W niedzielę, 24 września, na Rynku Podgórskim odbyło się powitanie jesieni w towarzystwie muzycznych gwiazd, m.in. zespołów Myslovitz oraz Püdelsów. Centrum Kultury Podgórza zaprosiło na Wielki finał, który poprzedziło cztery dni pełne rozmaitych atrakcji: od koncertu operetkowego i wieczorów muzyczno-filmowych, przez spotkania poetyckie czy grę terenową dla rodzin, po dancing w dawnym stylu. A wszystko to w ramach tegorocznej edycji Podgórskiej Jesieni Kulturalnej.

– Jedni na jesień czekają, zachwycając się feerią barw, którą przynosi. Innym kojarzy się ona z ciągłą pluchą i szybko zapadającym zmierzchem, więc raczej za nią nie tęsknią. Wszystkim, bez wyjątku – by pełni pozytywnej energii wkroczyli w trzecią porę roku – proponujemy solidną dawkę kultury i rozrywki w najlepszym wydaniu. Mam nadzieję, że program tegorocznej Podgórskiej Jesieni Kulturalnej przypadnie do gustu zarówno tym, którzy szukają kameralnych, niszowych wydarzeń jak i fanom dużych, plenerowych koncertów – mówi Anna Grabowska, dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

Podgórska Jesień Kulturalna rozpoczęła się 20 września, o godz. 18.00 koncertem operetkowym zatytułowanym „Zakochaj się w jesieni” (Centrum Kultury Podgórza, ul. Sokolska 13).

Jak co roku, finał Podgórskiej Jesieni Kulturalnej odbywa się na Rynku Podgórskim (niedziela, 24 września, w godz. 15.00-21.00). Najpierw (godz. 15.00) na plenerowej scenie zaprezentował się Big Band Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. B. Rutkowskiego. Potem (godz. 16.00), wystąpiło trio Elokwencja, w składzie: Ela Kulpa (wokal), Jerzy Kulawik (wokal, saksofon, klarnet) oraz Jarema Pogwizd (pianino) – wykonując najsłynniejsze standardy jazzowe, największe przeboje Luisa Armstronga, Amy Winehouse oraz klasyki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów. Kwadrans po godz. 17.00 estradą zawładnęli niepokorni rockmani rodem z Podgórza, znani z unikatowego brzmienia i społecznie zaangażowanych tekstów, czyli Püdelsi. Zespół wystąpi w składzie: Piotr Foryś – wokal, Tomek Dominik – perkusja, Piotr Lewicki – gitary, Sławek Wesołowski – bass. Będą największe przeboje grupy, jak „Uważaj na niego”, „Kocham Się”, „Samba Mamba”, czy „Rege – Kocia muzyka” oraz utwory z najnowszej płyty zespołu „Ciemna Strona", m.in.: „Tango Spiżowy Ratler" oraz „Pudel z Gwadelupy”.

A na koniec wisienka na muzycznym torcie, czyli koncert Myslovitz – jednego z najważniejszych rockowych zespołów na polskiej scenie muzycznej. Grupa wystąpi w składzie: Mateusz Parzymięso (śpiew, gitara), Wojciech Powaga (gitara), Przemysław Myszor (gitara, instrumenty klawiszowe), Jacek Kuderski (gitara basowa, chórki), Wojciech Kuderski (perkusja). Będzie można usłyszeć nie tylko takie ponadczasowe przeboje Myslovitz jak: „Długość dźwięku samotności”, „Dla ciebie”, „Scenariusz dla moich sąsiadów”, „Peggy Brown”, czy „Z twarzą Marilyn Monroe”, ale również kawałki z najnowszej płyty zespołu, zatytułowanej „Wszystkie narkotyki świata”, która miała swoją premierę w marcu tego roku.

22 września dzieci i młodzież wzięły udział w grze terenowej pod hasłem „Podgórze obiecane”, a dorośli w filmowo-muzycznym wieczorze z kulturą romską, pod hasłem „Jak własne serce kocham ogień” (CKP, ul. Sokolska 13). 23 września przyszła pora na amatorski spektakl z dreszczykiem, zatytułowany „Morderstwo w Podgórzu? To takie łatwe!”, w wykonaniu pracowników Centrum Kultury Podgórza, zaprzyjaźnionych artystów oraz młodzieży uczęszczającej na zajęcia w CKP (ul. Sokolska 13). Również w sobotę na Rynku Podgórskim odbyło się wydarzenie plenerowe „Dziś jest POJUTRZE. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce”, współorganizowane przez Towarzystwo Projektów Edukacyjnych (w programie m.in. projekcja filmu „Dziś jest Pojutrze”, w reż. Michała Szymanowicza oraz koncert). Trzecim i ostatnim elementem sobotniego programu był „Dancing w danym stylu”, czyli muzyczno-taneczna zabawa z DJ-em, w rytmie piosenek z lat 50. I 60. XX w. (CKP, ul. Sokolskiej 13).

Szczegółowy program Podgórskiej Jesieni Kulturalnej na stronach internetowych ckpodgorza.pl.

Podgórska Jesień Kulturalna