górne tło

Za nami Noc Teatrów!

W nocy z 17 na 18 czerwca Kraków stał się wielką teatralną sceną. A to za sprawą 16. edycji Nocy Teatrów. Widzowie mieli możliwość obejrzenia 66 spektakli, w tym 8 przedstawień plenerowych, w realizację których zostało zaangażowanych 10 teatrów instytucjonalnych oraz kilkadziesiąt teatrów i grup nieinstytucjonalnych.

− Wejściówki na przedstawienia w salach teatralnych jak co roku rozeszły się bardzo szybko. Krakowianie kochają sztukę teatralną i swoje teatry, bardzo nas też cieszy, że organizowana od kilkunastu lat przez miasto Noc Teatrów jest tak lubiana i popularna. Tych, którzy nie zdążyli odebrać bezpłatnych biletów, zapraszamy do oglądania spektakli prezentowanych na scenach plenerowych: przed Starą Synagogą, przy Dworku Białoprądnickim, w Rynku Podgórskim, przy Nowohuckim Centrum Kultury, na bulwarze Inflanckim i przy Składzie Solnym. Zachęcam zarówno do udziału w sobotnim nocnym święcie teatrów, jak też do odwiedzania krakowskich teatrów przez cały rok – zapraszała Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

Olesiak podkreśla też, że w organizowaną przez miasto od 2007 roku Noc Teatrów angażują się nie tylko miejskie instytucje – to święto wszystkich scen teatralnych działających w Krakowie, niezależnie od tego, kto jest ich organizatorem czy właścicielem.

Przypomnijmy, że w Krakowie funkcjonuje co najmniej 65 aktywnych artystycznie teatrów, 11 z nich to teatry publiczne z 24 scenami. Pozostałe to teatry prowadzone m.in. przez organizacje pozarządowe, sceny działające w ramach instytucji kultury, placówek oświatowo-wychowawczych, wyższych uczelni, agencji artystycznych oraz teatry nieformalne.

Wszystkie te instytucje angażują się w Noc Teatrów i współpracują, chcąc pokazać publiczności to, co najciekawsze w repertuarach. Poza ofertą najbardziej znanych czy „klasycznych” teatrów, propozycje na czerwcową noc przygotowały także m.in. teatry ciała, ruchu i tańca, teatry plenerowe i uliczne, kabarety, teatry muzyczne i wiele innych.

Przedstawienia w ramach tegorocznej XVI Nocy Teatrów odbywały się zarówno w salach krakowskich teatrów, jak też w plenerze: na placu przed Starą Synagogą, w przestrzeni Dworku Białoprądnickiego, w Rynku Podgórskim, na podwórku Nowohuckiego Centrum Kultury, na bulwarze Inflanckim a nawet na parkingu Składu Solnego przy ul. Na Zjeździe 8.

Sceny plenerowe i nieinstytucjonalne

Bulwar Inflancki stał się sceną dla Grupy Zatrzymać Obrotówkę (Fundacja Wszyscy Obecni), która zaprezentowała spektakl „Nowe szaty cesarza”. Przed Dworkiem Białoprądnickim zobaczyliśmy „Cinema Circus” Tetiany Voroniuk oraz „Serce Don Juana” Krakowskiego Teatru Ulicznego. Przed synagogą na Szerokiej zobaczyliśmy „Echa” Teatru Migro, na Rynku Podgórskim „Arcadię” Teatru KTO, „TotoTitoTamto” Teatru Jednej Miny oraz „Opowieści Ziemi” Teatru Ognia Los Fuegos.

Przy Składzie Solnym (ul. Na Zjeździe 8) premierowo został zaprezentowany spektakl „Carpaccio w stylu Wschodnim przygotowany przez ELOE Theater of Noise, a przed Nowohuckim Centrum Kultury „Koliber” Teatru Nikoli – to także premiera. Z kolei Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży przy ul. Wietora 15 zaprosiło na „Strachanki” Stowarzyszenia EKSIT i „Historię jednego kija”.

W teatralnych salach

Teatr Bagatela zaprosił widzów na spektakl „Zimne ognie” w reż. Macieja Sajura − szaloną, poetycką absurdalną komedię o teatrze, sztuce i jej twórcach oraz na spektakle „Pani Pylińska i sekret Chopina” oraz „Pitaval, historie kryminalne Krakowa w piosenkach”.

Teatr Ludowy przygotował dwa spektakle: na Dużej Scenie Teatru można było zobaczyć nawiązującą do światowej popkultury, musicalową interpretację „Ballad i romansów” - spektakl „Ballady i romanse. Horror School Musical” w reż. Ewy Rucińskiej, natomiast Scena Pod Ratuszem zaprosiła na „Śmierć komiwojażera” w reż. Małgorzaty Bogajewskiej, inscenizację jednego z najwybitniejszych dramatów Artura Millera nagrodzonego nagrodą Pulitzera.

Teatr Łaźnia Nowa zaprezentował dwa monodramy. Na Małej Scenie można było zobaczyć spektakl „Materiały do Medei” w reż. Jakuba Porcari, natomiast na Dużej Scenie spektakl „Byk” wg Szczepana Twardocha w reż. Roberta Talarczyka.

Z myślą o najmłodszych widzach Teatr Groteska przygotował przedstawienie „Detektyw Pozytywka” w reż. Katarzyny Deszcz. Natomiast dorośli widzowie mogli obejrzeć w Sali Kopułowej spektakl „Balladyna” w reż. Bogdana Cioska a na Dużej Scenie gościnny recital Alony Szostak.

Teatr Scena STU zaprosił widzów na spektakl będący adaptacją prozy Miachaela Ende, niemieckiego autora powieści z gatunku fantasy „Labirynt. 13 bajek dla dorosłych” w reż. Krzysztofa Jasińskiego. Spektakl poświęcony jest pamięci Jerzego Treli.

Najmłodsza krakowska scena Krakowski Teatr Variété zaprezentował ostatnią premierę „Do dwóch razy sztuka” w reż. Anny Gryszkówny. Podczas spektaklu zostały wykonane standardy klasyki amerykańskiego jazzu i muzyki rozrywkowej takich artystów jak: Frank Sinatra, Louis Armstrong czy Nina Simone.

Jakie jeszcze propozycje przygotowały krakowskie instytucje? Na Nowej Scenie Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej zostało zaprezentowane przedstawienie oparte na motywach sztuki Freda Apke „Strasznie śmieszne na podstawie Okropnie smutne” w reż. Ewy Kaim, natomiast Akademia Sztuk Teatralnych zaprosiła widzów na przedstawienie „Świat gdzieś indziej” (reż. Marcin Czarnik – spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Wokalno-Aktorskiego). Z kolei w Teatrze im. Juliusza Słowackiego widzowie mogli zobaczyć spektakl „Smok” w reż. Jakuba Roszkowskiego, a w Domu Machin „Pani Bovary. Możliwa historia” w reż. Małgorzaty Jakubowskiej-Raczkowskiej.

Zamiast dobranocki

Na program tegorocznej Nocy Teatrów składały się również propozycje dla najmłodszych widzów. Oprócz wymienionych spektakli plenerowych takich jak: „Cinema Circus”, „Koliber”, „Nowe szaty cesarza” czy „TotoTitoTamto” młodszej publiczności zaproponowaliśmy „Bagaż uczuć” Fundacji Sztukarnia – przy Krakowskim Forum Kultury, a także propozycje Teatru Figur Kraków: „Opowieści dla Sofijki” oraz „Bracia Polarnej Zorzy”. I oczywiście w programie mieliśmy także wspomniany już spektakl „Detektyw Pozytywka” z repertuaru Teatru Groteska.

Bezpłatny dostęp do sztuki teatralnej

Wstęp na wydarzenia był bezpłatny – na większość spektakli obowiązywały nieodpłatne wejściówki, które zostały udostępnione 14 czerwca w siedzibach poszczególnych teatrów. Na część spektakli obowiązywała rezerwacja telefoniczna lub mailowa.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie krakowskienoce.pl oraz w mediach społecznościowych: Facebook oraz Instagram.

Organizatorem Nocy Teatrów jest Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który przygotowuje wydarzenie we współpracy z teatrami miejskimi. Program przygotowany przez teatry nieinstytucjonalne koordynuje Teatr KTO.


Noc Teatrów to część cyklu Krakowskie Noce, którego ideą jest popularyzacja uczestnictwa w kulturze − zaproszenie do korzystania z atrakcyjnej oferty skierowanej do mieszkańców Krakowa i odwiedzających miasto turystów. To jednocześnie promocja dziedzictwa i kultury Krakowa oraz jego potencjału twórczego.

Projekt składa się z siedmiu odsłon. Poza nadchodzącą Nocą Teatrów i zrealizowanymi już tegorocznymi edycjami Nocy Kin Studyjnych, Nocy Muzeów oraz Nocy Tańca, krakowianie i goście mogą wziąć udział także w Nocy Jazzu (15 lipca), Nocy „Cracovia Sacra” (14 i 15 sierpnia) oraz Nocy Poezji (8 października).

Organizatorem cyklu jest Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, który przygotowuje poszczególne odsłony we współpracy z instytucjami kultury i partnerami. Program każdej Nocy jest niepowtarzalny, zbudowany wokół tematu przewodniego, bądź prezentujący wydarzenia, premiery i projekty ostatniego sezonu artystycznego.

Patroni medialni cyklu Krakowskie Noce 2023: TVP Kraków, Radio Kraków, „Gazeta Wyborcza” Kraków, Love Kraków, Dwutygodnik KRAKÓW.PL