górne tło

Ruszył tegoroczny nabór do programu leczenia niepłodności metodą in vitro

1 czerwca rozpoczął się nabór wniosków par do tegorocznej edycji „Gminnego Programu Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego dla mieszkańców Krakowa”.

Pary zainteresowane dofinansowaniem leczenia niepłodności metodą in vitro, mogą złożyć wnioski do wybranej przez siebie placówki medycznej realizującej program, a tym samym przystąpić do kwalifikacji. Wnioski dostępne są bezpośrednio u realizatorów programu.

Lista klinik realizujących program w roku 2023:

Kwota przeznaczona na realizację programu w 2023 r. to 1 mln 800 tys. zł.

Dokumenty złożone przez pary są sprawdzane przez placówki medyczne, które oceniają, czy dana para spełnia kryteria włączenia. Szczegółowe kryteria określa program, który dostępny jest u realizatorów oraz tutaj.

Programem może zostać objęte co najmniej 360 par i będą mogli skorzystać z niego mieszkańcy Krakowa, którzy spełnią odpowiednie kryteria. Wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20–42 lata. Konieczne będzie także spełnienie określonych ustawą warunków podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Pary, które wzięły udział w programie w 2022 roku, mogą także przystąpić do programu w 2023 r.

Kolejnym krokiem w kwalifikowaniu par do programu jest przekazanie wniosków o przyznanie dofinansowania do Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK. Wnioski zaczęto przyjmować 19 czerwca o godz. 9.00.  

O przyznanym dofinansowaniu decyduje kolejność wpływu wniosków, które przesyłają realizatorzy programu. Realizatorzy programu zobowiązani są do przesyłania pozytywnie rozpatrzonych wniosków zgodnie z kolejnością kwalifikacji par przez powołany zespół konsultacyjny.

Każda para zakwalifikowana do programu będzie miała prawo do dofinansowania jednej, zindywidualizowanej procedury zapłodnienia pozaustrojowego lub jednej procedury adopcji zarodka. Dodatkowo pary będą miały także możliwość skorzystania z bezpłatnej wizyty u psychologa, specjalizującego się w dziedzinie niepłodności.