górne tło

O projekcie „#Krakowianki”

O działalności kobiet w naszym mieście, ich osiągnięciach, sile, inspiracji i kreatywności oraz wielkiej odwadze w czasach obecnych i minionych opowiada m.in. projekt „#Krakowianki”, który został przedstawiony radnym podczas posiedzenia Komisji Promocji i Turystyki.

- „#Krakowianki” to projekt parasolowy, który ma na celu wzmocnienie zarówno pamięci o kobiecej historii Krakowa, ale także wzmocnienie kobiet i dziewczynek w różnych sferach życia. Porusza zarówno tematy zdrowia, sportu, przemocy, dziedzictwa, kultury szeroko pojętej. Jest w niego zaangażowanych bardzo wiele miejskich instytucji i podmiotów - mówiła Nina Gabryś, pełnomocniczka Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Równościowej.

W ramach projektu realizowane są liczne działania, wśród nich m.in.: Miesiąc krakowianek, Nagroda im. Kazimiery Bujwidowej, Szlak kobiet Krakowa, Herstoria w szkole, Pamiętamy o bohaterkach, Girl Power w Bibliotece!, Mistrzynie!, Przedsiębiorcze krakowianki! Na zdrowie! krakowianki, Krakowianki w kulturze.

- W ubiegłym roku Kraków został przyjęty do Femcities Network, międzynarodowej sieci miast działających na rzecz równości, uruchomionej przez Wiedeń, która funkcjonuje od wielu lat. Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, które dołączyło do tego projektu. Pozwala to na wymianę dobrych praktyk, rozmowę pomiędzy miastami i wzajemna inspirację - poinformowała Nina Gabryś.

Projekt „#Krakowianki” cały czas się rozwija i stara się zwrócić uwagę na rolę kobiet w procesie rozwoju miasta i jego przeobrażenia w aspektach społecznym, kulturalnym, artystycznym, gospodarczym i naukowym. Celem realizacji projektu „#Krakowianki” został powołany Zespół Zadaniowy ds. projektu Krakowianki, o czym można przeczytać tutaj.

Więcej szczegółów o projekcie „#Krakowianki”, inicjatywach z nim związanych i osiągnięciach znajdziesz na stronie internetowej http://www.krakowianki.krakow.pl/ oraz portalach społecznościowych.