górne tło

Jak chronić miasta przed upałem?

Negatywne skutki globalnego ocieplenia dotykają w szczególności obszarów zurbanizowanych. Duże miasto, jak Kraków, może być narażone na dwa razy większy wzrost temperatury niż inne tereny. Czy działamy wystarczająco zdecydowanie, aby to zjawisko kontrolować i ograniczać zasięg miejskich wysp ciepła?

Kryzys klimatyczny powoduje znaczne zmiany temperatur na całym świecie, szczególnie w dużych miastach, które stały się ogromnymi, gorącymi punktami. Przyczyną tego stanu jest gromadzenie się na tych obszarach wielu negatywnych czynników, takich jak: korzystanie z klimatyzacji, duża liczba samochodów uwalniających dwutlenek węgla, asfalt, brak fontann i zielonych korytarzy. Wszystko to sprawia, że ​​miasta mogą być, zwłaszcza latem, pułapką przede wszystkim dla osób starszych, dzieci i osób dotkniętych ubóstwem.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ponad połowa ludności świata mieszka w miastach, a liczba ta w 2030 roku może sięgnąć dwóch trzecich. Miasta zużywają przy tym dużą część światowych zasobów energii i odpowiadają za około 70 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych.

Zdaniem ekspertów dostęp do terenów zielonych, otwartych przestrzeni czy właściwie izolowanych budynków w miastach jest bardzo zróżnicowany i to najbiedniejsze obszary mają go najmniej. Oznacza to, że część osób najbardziej narażonych na skutki upałów nie ma dostępu do rozwiązań, które mogą ograniczyć negatywny wpływ zwiększonych temperatur na ich zdrowie i jakość życia.

Europejscy eksperci ds. zrównoważonego rozwoju w dziedzinie ocieplenia miast za największe z zagrożeń uznają samochody, ale też klimatyzację, której ich zdaniem powinniśmy używać tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Priorytetem powinna być zielona i niebieska infrastruktura – zachowanie istniejących zasobów zielonych i tworzenie nowych, np. w postaci zielonych ścian i dachów czy małych parków kieszonkowych. Zdaniem ekspertów wprowadzanie niebieskich obszarów do miast może być nieco szybsze niż zielonych. Zacząć można od pomalowania dachów na biało. Im ciemniejsze są powierzchnie w miastach, tym więcej ciepła pochłaniają.

Wśród miast, które z powodzeniem wdrażają rozwiązania mające na celu ograniczenie negatywnych skutków zmian klimatu wymienia się: Malmo, Paryż, Mediolan, Barcelona czy Lizbona.

Czytaj więcej informacji w języku angielskim na stronie euronews.com.